Независимо дали се борите с миризмата на тялото, изгаряния от бръснач, екзема, врастнали косми или акне по гърба, TikTok може да ви е убедил, че антибактериалните почистващи препарати без рецепта, съдържащи хлорхексидин глюконат (CHG), са чудодейни лекове за грижа за кожата.
Антибактериалните почистващи препарати без рецепта, съдържащи хлорхексидин глюконат (HCG), придобиха особена популярност в TikTok. Първоначално разработени за предоперативна подготовка на кожата, тези мощни почистващи средства ефективно убиват микробите, които могат да причинят определени дерматологични проблеми, но тези продукти носят огромен риск за здравето ни, за който авторите на видеа предпочитат да премълчат, пише Wirecutter.
Експертите предупреждават, че продуктите, базирани на HCH, носят рискове, включително възможни обриви, отслабена защита на кожата и редки, но сериозни реакции като анафилактичен шок. Според д-р Данило К. Дел Кампо, дерматолог и сътрудник на Американската академия по дерматология, пациентите често съобщават, че кожата им се влошава, след като следват тенденциите на TikTok като тези, подчертавайки потенциалните недостатъци от използването на такива силни антибактериални продукти в грижата за кожата рутина.
Антибактериалните почистващи препарати отдавна са обект на интензивно изследване за тяхната безопасност и ефективност. Например триклозанът, някога често срещана съставка, беше забранен от FDA през 2017 г. поради опасения относно дисфункция на щитовидната жлеза и липса на ясни ползи за здравето. Триклозанът е заменен от бензалкониев хлорид, който е ефективен срещу бактерии, гъбички и вируси, но все пак представлява риск за здравето на кожата.
HCH обикновено се свързва с външния слой на кожата и продължава своя антимикробен ефект в продължение на шест часа. Този дълготраен ефект може да е подходящ в медицинска среда, но е твърде груб за ежедневна употреба и може да намали количеството полезни бактерии в кожата, обясни д-р Ан Чапас, друг дерматолог. Дългосрочната употреба може да влоши състояния като акне или фоликулит, вместо да ги разреши.
Дерматолозите предлагат по-нежни алтернативи, като бензоил пероксид и салицилова киселина, за лечение на често срещани кожни проблеми. Тези съставки са широко достъпни в продуктите без рецепта и са обстойно изследвани за лечение на акне, без да допринасят за развитието на лекарствена резистентност. Салициловата киселина нежно ексфолира кожата, намалявайки риска от акне, докато хипохлорната киселина има дезинфекционни свойства, без да нарушава кожния микробиом. Тези алтернативи позволяват на хората да се справят със специфични проблеми с кожата без риск от странични ефекти, свързани със силните антибактериални продукти.
За тези, които обмислят HCH почистващи средства, дерматолозите препоръчват използването им само под ръководството на специалист за специфични състояния като тежко кистозно акне или гноен хидраденит. Включването на HCH в ежедневния ви режим без лекарска препоръка може да причини повече вреда, отколкото полза. Както подчерта д-р Чапас, тези продукти не са подходящи за продължителна грижа за кожата без наблюдението на специалист, тъй като неправилната им употреба може по-скоро да влоши или провокира усложнено състояние на кожата, отколкото да го облекчи.
Добрият старомоден сапун все още е безспорен шампион по ефективно убиване на микроби. Може би единственият недостатък е, че повечето хора не го използват по правилния начин. Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) препоръчват накисване на сапуна за поне 20 секунди, за да се осигури ефективно отстраняване на бактериите. Изследванията обаче показват, че повечето хора мият ръцете си средно за шест секунди. Когато няма на разположение сапун и вода, учените и експертите препоръчват дезинфектанти за ръце на алкохолна основа, а не антибактериални препарати, съдържащи бензалкониев хлорид или HCH.
View this post on Instagram