След като научи, че има рак на гърдата, хърватски вирусолог реши да отгледа собствени вируси, за да се бори с болестта - радикално отклонение от медицинските норми, което изглежда е проработило. През 2020 г. лекарката, страдаща от онкология, предприе нетрадиционен подход за лечение на третия си рецидив на рак на гърдата. Тя проведе необичаен експеримент върху себе си, прилагайки принципите на онколитичната виротерапия (OVT), терапия, която използва вируси за атака и унищожаване на раковите клетки.
Въпреки че OBT е одобрен за други заболявания като метастазирал меланом, не е имало одобрени от правителството лечения за рак на гърдата, което прави случая на Халаси уникален, но противоречив, пише Neoscope.
Вирусологът от университета в Загреб в Хърватия, Беата Халаси, си сътрудничи с колеги, за да инжектира смес от вируса на морбили, често използван във ваксините, и вируса на везикулозен стоматит, за които е известно, че заразяват вида ракови клетки, към които е насочена. В рамките на два месеца тази вирусна смес значително намалява тумора, отделяйки го от съседната тъкан.
Туморът е отстранен оперативно и е взета биопсия, потвърждаваща предизвикания имунен отговор и ефективността на новия й метод. След процедурата Халаси е без рак в продължение на четири години. Пътят до публикуването на нейните резултати обаче беше изпълнен с трудности. Етичните опасения около самоекспериментирането карат големите списания да се колебаят да публикуват нейната работа. Критиците, включително експерти като Джейкъб Шеркоу от Университета на Илинойс-Шампейн, обсъждат последствията от насърчаването на такъв индивидуалистичен и опасен научен риск. Шерков призна, че случаят на Халаси е етичен, но подчерта, че трябва да се внимава, за да се предотвратят опитите на неквалифицирани хора да правят подобни лечения.
След няколко отхвърляния, статията на Халаси, озаглавена „Нетрадиционен случай“, наскоро намери място в списанието Vaccines. Разсъждавайки върху процеса, Халаси похвали смелостта на редактора, който публикува нейния доклад. Проучването предизвика дебат относно етичните граници на медицинските изследвания и потенциала на самоекспериментирането за насърчаване на лечението.
Работата на Халаси също подчертава по-широк разказ за иновациите в медицинската наука, водени от необходимостта. Експериментите „направи си сам“, макар и противоречиви, имат исторически прецедент с фигури като д-р Бари Маршал, който се самоинжектира с бактерии, за да докаже връзката между Helicobacter pylori и язвите, откритие, което получи Нобелова награда.