Всяка година на един и същи ден хората празнуват своя рожден ден, като по този начин празнуват остаряването. Но части от човешкото тяло действително могат да стареят с различна скорост и в ново проучване учените са открили, че определени навици могат да забавят стареенето на нашия мозък.

Новото проучване е ръководено от учени от Karolinska Institutet и Университета в Гьотеборг в Швеция, а резултатите от него са публикувани в списанието Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association . В проучването международният екип изследва различни биологични сигнали, за да оцени възрастта на мозъка при 70-годишни хора без когнитивни увреждания, пише Science Alert.

Бяха анализирани общо 739 души и учените успяха да подчертаят важността на здравите кръвоносни съдове, когато става въпрос за поддържане на младостта на мозъка. Нещо повече, според съавтора на изследването, неврологът Анна Мерчелия от Каролинския институт, те са успели да идентифицират навици, които могат да забавят стареенето на мозъка. Те включват:

  • редовна физическа активност;
  • поддържане на здравословна диета;
  • отказване от пушенето;
  • контрол на нивото на глюкозата.

Изследователите също установиха, че факторите, които влияят негативно на кръвоносните съдове, са свързани със стареенето на мозъка. Резултатите показват, че липсата на физическа активност, диабетът и инсултът са свързани със стареенето на мозъка, по-високите нива на възпаление и по-високите нива на кръвната захар. По време на изследването учените откриха и някои разлики между мъжете и жените. Например нивата на глюкозата имат по-голямо влияние върху възрастта на мозъка при мъжете.

Цял екран
Снимка: Anna Marseglia

Екипът използва модел на дълбоко обучен AI, за да оцени възрастта на мозъка с помощта на сканиране с магнитен резонанс (MRI), след като първо обучи модела на повече от 18 000 сканирания на хора без никакви когнитивни проблеми. След това информацията от кръвните проби беше сравнена с оценките за възрастта на мозъка, факторите на начина на живот, медицинските състояния и резултатите от когнитивните тестове.

Според друг съавтор на изследването, клиничният гериатър Ерик Уестман от Karolinska Institutet, алгоритъмът, използван в анализа, е точен и надежден, като същевременно остава лесен за използване. Учените обаче признават, че инструментът все още се нуждае от допълнителна оценка.

Имайте предвид, че предишни изследвания също свързват стареенето на мозъка с множество фактори, включително:

  • нивата на кръвната захар;
  • живот в бедност.

Тъй като жените и мъжете изглежда имат различни фактори, свързани със стареенето на мозъка, екипът сега планира да проучи как хората развиват устойчивост, като се вгледат по-отблизо в биологичните детерминанти, като хормони и социокултурни фактори.