Ацетаминофенът, известен в цял свят като парацетамол, е най-широко използваният аналгетик в света. В допълнение към известните си болкоуспокояващи свойства, скорошно проучване на учени установи, че може да повлияе на нашето поведение. Употребата на лекарството се свързва с повишена вероятност от развитие на рисково поведение, което носи със себе си редица заплахи.

Неврологът от Държавния университет в Охайо и автор на изследването Болдуин Уей каза за ефектите на лекарството:

"Ацетаминофенът изглежда кара хората да изпитват по-малко негативни емоции, когато мислят за поемане на рискове - те просто в крайна сметка не се страхуват толкова от тях." Като се има предвид, че около 25% от населението само в Съединените щати приема лекарството всяка седмица, този ефект може да има широки обществени последици, казват учените, пише ScienceAlert.

Проучването, проведено от Уей и неговия екип и публикувано в списанието Social Cognitive and Affective Neuroscience, включва повече от 500 студенти от техния университет. Използван е контролиран експеримент за оценка на поведенческите промени. Участниците бяха помолени да надуят виртуален балон за въображаеми пари, като претеглят наградата спрямо риска от спукване и загуба на това, което са спечелили. Тези, които са приели дозата от 1000 mg ацетаминофен, са поели по-големи рискове, като са надували балона значително по-често, отколкото техните колеги, които са приемали плацебо. Тези резултати предполагат, че ацетаминофенът намалява тревожността, свързана с риска, като потенциално променя процесите на вземане на решения, предполагат изследователите.

Проучването също така изследва възприятията за риск в сценарии като бънджи скокове и залагания. Докато някои резултати показват намаляване на усещането за риск при хора, приемащи ацетаминофен, други не го правят, оставяйки място за противоречия и подчертавайки необходимостта от допълнителни изследвания. Изследователите спекулират, че това поведение може да е свързано със способността на лекарството да притъпява емоционалните реакции, феномен, който се наблюдава и при други психологически ефекти като намалена емпатия и когнитивно притъпяване. Въпреки тези констатации ацетаминофенът остава крайъгълен камък на световната медицина, признат от Световната здравна организация като основно лекарство в определената фармакологична област.

Дълго доказаният профил на безопасност на веществото и широкото му използване засенчват опасенията, които все още се считат за хипотетични и изискват допълнително проучване, казват много експерти. Изследователите обаче подчертават важността на разбирането на по-широките психологически и поведенчески ефекти от неконтролираната употреба на лекарства без рецепта. Поведенческите ефекти на ацетаминофена също са в съответствие с констатациите от поведенческата икономика и неврологията, където намаляването на тревожността или емоционалната интензивност често корелира с увеличаването на поемането на риск. Тези ефекти са станали очевидни чрез наблюдения на хора, употребяващи алкохол или наркотици.