Изследователи са разрешили голяма мистерия в онкологията, която остава неразгадана в продължение на три десетилетия, което може да промени ефективността на лъчетерапията при лечението на рак. Получените от тях данни могат коренно да променят ситуацията със съществуващите методи на лечение, извеждайки успеха от тяхното използване на напълно ново ниво.

Проучване, публикувано наскоро в списанието Nature Cell Biology, разкрива различните начини, по които раковите клетки умират след лъчева терапия и насочва учените към основните механизми на възстановяването на ДНК. Лъчевата терапия унищожава раковите клетки, като уврежда тяхната ДНК, но не всички туморни клетки се убиват еднакво.

Ключова констатация от проучването, ръководено от професор Тони Чезаре от Института за медицински изследвания на децата в Австралия, показва, че пътищата за възстановяване на ДНК диктуват начина, по който раковите клетки умират, пише Cosmos. "Възстановяването на ДНК, което обикновено защитава здравите клетки, играе изненадваща роля при определянето как раковите клетки умират след лъчетерапия", каза Чезаре.

Използвайки усъвършенствана микроскопия на живи клетки, екипът проследи облъчените ракови клетки в продължение на една седмица след експозицията. Техните наблюдения показват, че клетките, които използват хомоложна рекомбинация за възстановяване на ДНК, често умират по време на митоза, събитие, което остава незабелязано от имунната система. Обратно, клетките, използващи алтернативни методи за възстановяване, освобождават странични продукти, които имитират сигнали за инфекция, като по този начин предизвикват активиране на имунната система.

Чезаре обясни резултатите от тези наблюдения: „Тези странични продукти на възстановяването наподобяват вирусни или бактериални инфекции, причинявайки смъртта на раковата клетка по начин, който предупреждава имунната система.“ Това важно откритие разрешава дългогодишен въпрос в радиационната онкология. Доцент Хариет Джи, радиационен онколог и съръководител на изследването, подчертава клиничното му значение: „Сега разбираме, че ангажирането на специфични пътища за възстановяване на ДНК, особено когато са изложени на високи дози радиация, определя как умират туморните клетки.“

Констатациите откриват нови терапевтични възможности, което предполага, че манипулирането на пътищата за възстановяване на ДНК по време на лъчетерапия може да подобри ефективността на лечението. Чрез индуциране на имунопревантивна клетъчна смърт, лъчетерапията може да се комбинира с имунотерапия, за да се подобри значително преживяемостта при рак, казват авторите.

Учените отбелязаха, че напредъкът в лечението на рака все повече зависи от разбирането за поведението на клетките. Комбинирането на лъчетерапия с усъвършенствани стратегии за имунотерапия може да възвести нова глава в онкологията, предлагайки надежда за по-ефективни лечения за стотици милиони хора.