Пиенето на газирана вода може да осигури скромни метаболитни ползи, като подобряване на усвояването на кръвната глюкоза и метаболизма, но тези ефекти са твърде малки, за да се считат за самостоятелно решение за отслабване, според скорошен анализ на учени. Докато карбонизацията, съдържаща се в газираната вода, може временно да потисне глада и леко да увеличи скоростта на храносмилането, остава неясно как тези ефекти допринасят за ефективното управление на теглото, а дългосрочните ефекти все още не са известни.
Анализът, публикуван в списанието BMJ Nutrition, Prevention & Health, разглежда потенциалната връзка между газираната вода и метаболизма на глюкозата и я сравнява с хемодиализата, медицинска процедура, която филтрира кръвта, когато бъбреците откажат, пише News Medical.
По време на хемодиализата кръвта става алкална поради производството на въглероден диоксид (CO2), който се превръща в бикарбонат (HCO3) в червените кръвни клетки. Този процес на алкализиране активира ензими, които подобряват усвояването и използването на глюкозата. Авторите предполагат, че подобен механизъм възниква, когато CO2 от газирана вода се абсорбира през стомашната лигавица, което потенциално насърчава усвояването на глюкоза в кръвта.
Въпреки това, метаболитното въздействие на този процес е минимално, установиха изследователите. Клиничните наблюдения по време на хемодиализа показват, че само около 9,5 грама глюкоза са били консумирани за четиричасова сесия - твърде малко, за да се очаква загуба на тегло. Авторите подчертават, че балансираната диета и редовните упражнения остават най-ефективните и устойчиви подходи за управление на теглото.
Освен това потенциалните стомашно-чревни странични ефекти на газираната вода, като подуване на корема, газове и влошаване на храносмилателни състояния като синдром на раздразнените черва или киселинен рефлукс, ни напомнят да я използваме умерено. Професор Сумантра Рей, изпълнителен директор на Глобалния институт за храни, хранене и здраве на NNEdPro, коментира анализа, като подчерта, че въпреки че се основава на данни, свързващи газираната вода с метаболизма на глюкозата, констатациите не са достатъчно стабилни, за да подкрепят каквато и да е превенция или лечение препоръки.
Той добави, че потенциалните ползи трябва да бъдат балансирани спрямо рисковете, особено за газирани напитки, които съдържат добавки като натрий или глюкоза. Важно е да се отбележи, че докато газираната вода се е превърнала в популярна алтернатива на нискокалоричните напитки, нейните ефекти върху контрола на теглото са все още теоретични и изискват допълнително проучване.
Според проучване на Statista от 2021 г. повече от 25% от възрастните в САЩ заявяват, че пият газирана вода всеки ден, позовавайки се на възприеманите ползи за здравето и гъвкавостта й като заместител на безалкохолните напитки с високо съдържание на захар. Въпреки популярността й, експертите предупреждават, че използването й като средство за отслабване все още не е подкрепено с убедителни научни доказателства.
Прочетете още
- 13:47 Обвиниха Иван Тобиев и жена му за незаконен добив на инертни материали от реките Марица и Чая
- 18:00 Мина месец от празниците! Малки деца продължават да гърмят пиратки в София ВИДЕО
- 15:00 Само студентите ли са виновни за боклука в "Студентски град" СНИМКА
- 16:00 Кози излязоха на паша в наш град. Поддържат тревните площи? ВИДЕО