В ново проучване психолози са установили, че само 5 минути на ден, прекарани в така наречените микро-актове на радост, могат да направят човек истински щастлив. Те могат също така да подобрят здравето, да подобрят качеството на съня и да облекчат стреса.
 
Ръководителят на изследването, Елиса Епел от Калифорнийския университет в Сан Франциско, казва, че звукът от смях, любуването на цвете по време на разходка или извършването на добро дело могат да подобрят емоционалното състояние на хората, пише Daily Mail .

„Бяхме абсолютно изумени от мащаба на подобренията в емоционалното благополучие на хората“, казва Епел.

Тя и нейният екип проведоха експеримент, включващ близо 18 000 души в продължение на две години, което го прави първото проучване, което разглежда дали прости действия могат да имат дългосрочен ефект върху хората. 

Участниците в експеримента били помолени да извършват 5-10-минутни радостни действия в продължение на една седмица. Хиляди участници в крайна сметка постигнали резултати, които обикновено биха изисквали месеци практика по няколко часа на ден.

Резултатите от проучването са публикувани в Journal of Medical Internet Research. Учените са помолили участниците да изпълнят 7 дейности в рамките на 7 дни. Задачите са включвали отбелязване на важен момент заедно, извършване на добро дело за някой друг, съставяне на списък с благодарности и гледане на видеоклип за природата.

Екипът се опита да избере задачи, които отнемат по-малко от 10 минути, включително отговаряне на кратки въпроси преди и след това.

Участниците бяха анкетирани относно емоционалното и физическото им здраве в началото и края на едноседмичния проект. Екипът установи подобрения във всички области, като ползите се увеличаваха в зависимост от това дали участниците са завършили пълния 7-дневен експеримент.

Професор Епел каза, че все още не е ясно защо тези микродействия имат толкова силно въздействие върху настроението. Тя предположи, че може би тези малки действия прекъсват „негативните мисловни цикли“ – като прекомерно безпокойство или самокритика – и пренасочват умствената енергия в по-положителна посока.