В случай на изчезване на човечеството, октоподите може да станат доминиращата сила на Земята. Те притежават не само умствените способности да създадат нова цивилизация, но и съответните физически качества.
Според водещия зоолог и биолог Тим Коулсън, професор в Оксфордския университет, тяхната „ловкост, любопитство, способност да общуват помежду си и превъзходна интелигентност“ означава, че те могат да създадат сложни инструменти за създаване на огромна цивилизация под морето, подобна на Атлантида. „Малко вероятно“ е октоподът да се развие в пълноценно сухоземно животно – той е достатъчно умен, за да „продължи“ да стои извън водата и да разработи нови методи за лов. Тези главоноги сега са в „изгодна позиция“ да колонизират света в случай на изчезване на човека, пише Daily Star.
„Тяхната способност да решават сложни проблеми, да манипулират предмети и дори да се маскират със зашеметяваща прецизност предполага, че при подходящите условия на околната среда те биха могли да еволюират във вид, създал цивилизация след изчезването на хората. Тяхната напреднала невронна структура, децентрализирана нервна система и забележителните умения за решаване на проблеми правят октоподите уникално адаптирани към един непредсказуем свят“, казва Тим Коулсън.
Именно тези качества ще им помогнат да се адаптират към промените на планетата, особено при липса на човешко влияние. Октоподът сега е „недооценен претендент“, защото може да бъде следващият най-умен вид на планетата след хората.
„Разбира се, това е само предположение: еволюцията е непредвидима и не можем да кажем със сигурност кой път ще поеме в случай на изчезване на човека. Бъдещето на живота на Земята се оформя от безброй променливи и произволен брой видове биха могли постигат невероятни резултати обаче, като се има предвид „забележителната интелигентност на октоподите, тяхната адаптивност и разнообразни стратегии за оцеляване, не би било пресилено да си ги представим да процъфтяват в един постчовешки свят“, добави той.
Като цяло, в случай на изчезване на хората поради война или изменение на климата, повечето учени са съгласни, че създанието, което ни „замества“, трябва да бъде гъвкаво. Без това е невъзможно да се разработят инструменти, „за да променим нашата среда и да колонизираме планетата по начина, по който са го направили хората“.
Някои птици, като гарвани, врани и папагали, са изключително интелигентни и изграждат кооперативни гнезда, които могат да издържат десетилетия. Няколко вида насекоми изграждат сложни структури, които наподобяват човешката цивилизация. Но експертите казват, че нито птиците, нито насекомите вероятно ще изпълнят същите роли, които изпълняваха хората.
Приматите отдавна се считат за естествени предшественици на цивилизацията. Но има вероятност приматите да изчезнат заедно с хората, защото са уязвими на същите заплахи. Те са ограничени по отношение на местообитанията и екосистемите, в които могат да живеят, и имат бавни темпове на възпроизвеждане и развитие. Приматите също разчитат на сплотени общности за оцеляване. Това означава, че може да имат трудности при адаптирането към променения свят.
Октоподите имат относително кратък живот (1,5 до 5 години) и се размножават и достигат физическа и интелектуална зрялост много бързо. И въпреки че може да са социални същества, октоподите до голяма степен се грижат за себе си и не разчитат на строго, координирано социално поведение като приматите.
Прочетете още
- 10:00 Уличната свада в Неапол не приключва с линейка, а с ръкомахане като в гимнастическа композиция
- 19:00 "Джедайски меч" виси в подлез в "Люлин" СНИМКА
- 18:44 Излезе от дома си и не се прибра: Близки търсят изчезнала жена от Пловдив СНИМКА
- 18:00 ХОРОСКОП на Козирог, Водолей и Риби за месец ДЕКЕМВРИ