Ново проучване на изследователи предполага, че хората се чувстват най-добре сутрин, докато настроението им обикновено спада най-много около полунощ. Тези резултати са важни, защото показват на учените момента през деня, когато нашата психика е особено крехка и податлива на стрес.
Проучването, публикувано в списанието BMJ Mental Health и проведено от екип учени, ръководен от Фейфей Бу, главен научен сътрудник по поведенчески науки и здравеопазване в University College London, показа как настроението ни се променя през деня, както и как фактори като ден от седмицата и време от годината влияят на психичното ни здраве, пише HealthDay.
Изследователите подчертават, че тези открития могат да бъдат ценни за подобряване на стратегиите за наблюдение и лечение на психичното здраве. Тяхната работа анализира данни от повече от 49 000 участници, които са участвали в социален експеримент, свързан с пандемията от COVID-19. Проучването, което се проведе от март 2020 г. до март 2022 г., помоли участниците да попълнят въпросници, оценяващи техните нива на щастие, удовлетворение от живота и чувство за собствено достойнство.
Изследователите са използвали времеви отпечатъци, за да определят кога всеки човек е попълнил своя въпросник, което им позволява да наблюдават тенденциите в настроението през целия ден. Анализът потвърди, че хората обикновено се събуждат сутрин в по-добро настроение, с по-ниски нива на депресия и тревожност. Обратно, полунощ се свързва с най-ниските нива на настроение.
Въпреки че денят от седмицата играе роля в промените в настроението, моделът не е толкова ясен. Хората съобщават за по-високи нива на щастие и удовлетворение от живота в понеделник и петък в сравнение с неделя, а също така има увеличение на щастието във вторник. Чувствата за самота обаче не се различават значително през дните.
Сезонните промени имат по-изразено въздействие: нивата на депресия, тревожност и самота са по-високи през зимата, докато психичното здраве достига връх през летните месеци. Изследователите посочиха биологичните ритми като потенциално обяснение за тези резултати. Те отбелязват, че кортизолът, хормон, свързан със стреса и бдителността, достига пикове малко след събуждане и е най-нисък по време на сън.
Това е в съответствие с резултатите от изследванията, че психичното здраве като цяло е по-добро сутрин и по-лошо вечер. Констатациите показват, че естествените процеси, свързани с часовника на тялото, могат да играят важна роля при оформянето на ежедневните промени в настроението. Въз основа на тези констатации изследователите предполагат, че услугите за психично здраве трябва да бъдат коригирани, за да отговарят по-добре на нуждите на хората в различни моменти.
Например увеличаването на подкрепата около полунощ, средата на седмицата и през зимните месеци може да помогне за справяне с периоди на повишен психически стрес. Тези открития биха могли да бъдат полезни и за проектиране на интервенции, които съответстват на естествените цикли на настроението на човек, казват авторите.
Прочетете още
- 18:00 Шофьор със "заличен" заден номер пое към Асеновград СНИМКА
- 17:43 „Резултатът ще надмине всички очаквания": Тръмп направи изявление за войната в Украйна
- 17:00 Младеж създаде "свободни библиотеки" в София СНИМКА
- 19:00 Български реактори ще се използват за довършване на енергоблоковете на АЕЦ в Украйна