Неотдавнашен доклад на Clean Label Project установи тревожни нива на токсични тежки метали в протеиновите прахове, като близо 50% от тестваните продукти надхвърлят прага на безопасност. Проучването, което анализира 160 продукта от 70 най-продавани американски марки, установи високи концентрации на олово, кадмий, арсен и живак - вещества, които представляват сериозни рискове за здравето.

Вредните метали могат да се натрупат в тялото с течение на времето, потенциално причинявайки когнитивно увреждане, увреждане на бъбреците, рак и проблеми с развитието дори при ниски нива на експозиция. Въпреки че протеиновите прахове се рекламират като здравословни, докладът повдига критични въпроси относно безопасността на тези широко консумирани продукти, пише Technology Networks.

Докладът, публикуван на уебсайта на Clean Label Project, използва усъвършенствани методи за тестване като индуктивно свързана плазмена масспектрометрия (ICP-MS) за оценка на замърсяването в протеинови прахове, заедно с анализ на бисфеноли като BPA и BPS. Бисфенолите като BPA и BPS са химични съединения, широко използвани в пластмаси и смоли, които действат като ендокринни разрушители, нарушават хормоналната функция и създават рискове за репродуктивното здраве, неврологичното развитие и рака.

Резултатите са тревожни: 47% от продуктите превишават федералните или щатските стандарти за безопасност, а 21% надхвърлят два пъти ограниченията за безопасност в Калифорнийска прокламация 65.

Изненадващо е установено, че органичните и растителни протеинови прахове имат по-високи нива на замърсяване от неорганичните, като съдържат средно три пъти повече олово и пет пъти повече кадмий. Праховете с вкус на шоколад пострадаха най-много: концентрацията на метали в тях е значително по-висока, отколкото в праховете с ванилия и други аромати.

Източникът на тези замърсители се крие в производството и подбора на съставките. Растителните протеини, често получени от култури, отглеждани в промишлено замърсени почви, са склонни да абсорбират тежки метали от околната среда. Органичните храни, въпреки тяхната „чиста“ репутация, не са имунизирани срещу този проблем.

Проучването обаче има плюсове: нивата на BPA в опаковките са спаднали значително, което показва известен напредък в справянето с опасенията на потребителите относно излагането на химикали в здравни продукти. За да се справи с тези проблеми, проектът за чист етикет се застъпва за повишена прозрачност и по-строги стандарти за безопасност в индустрията за протеинов прах.

Програми като Награда за чистота и Сертифициране за прозрачност са предназначени да подчертават марки, които дават приоритет на чистотата на съставките и предоставят подробна информация за безопасност. Според Жаклин Боуен, изпълнителен директор на проекта за чист етикет, „Хранителната индустрия носи отговорност да предостави на клиентите си открита, честна и прозрачна информация за това колко чисти са техните съставки. Потребителите, които купуват хранителни добавки, очакват техните продукти да бъдат чисти. "

Данните в доклада подчертават по-широк проблем със замърсяването на потребителските стоки. Подобни опасения са възникнали и в други индустрии, като скорошни проучвания откриват токсични метали в тампони и продукти за менструален цикъл. Потребителите също могат да играят роля, като избират сертифицирани продукти и настояват за промяна в индустрията като цяло, казват авторите.

Междувременно пазарът на протеинов прах само в САЩ беше оценен на 9,69 милиарда долара през 2023 г., което отразява огромната му популярност сред хората, търсещи предимства като увеличаване на мускулите и управление на теглото.