Флуоридът, естествено срещащ се елемент във водата, почвата, скалите и храните, отдавна е крайъгълен камък на общественото здравеопазване и стоматологията заради способността си да предпазва зъбите от кариес. Въпреки това, неотдавнашен систематичен преглед, свързващ повишените нива на флуорид във водата с понижения коефициент на интелигентност при децата, възобнови дебата относно безопасността на програмите за флуориране на водата.
Учените са решили да разберат колко точно е опасно за нашия мозък, пише The Conversation.
Флуорирането на водата, въведено в Австралия през 50-те години на миналия век, включва добавяне на малки, контролирани количества флуорид към обществените системи за питейна вода. Днес повече от 90% от австралийците имат достъп до флуорирана вода. Прегледът, публикуван в JAMA Pediatrics, анализира 74 проучвания от цял свят.
Много от тях са извършени в страни като Китай, Индия и Иран, където естествените нива на флуорид във водата често надвишават тези, препоръчани за програми за обществено здраве, обяснява Лок До, професор по дентална медицина в Университета на Куинсланд. Повечето проучвания са напречни и имат значителни методологични недостатъци, каза той, включително висок риск от пристрастия и неотчитане на объркващи фактори като други замърсители във водата.
Лок Дo също така отбелязва, че проучвания, които изследват нивата на флуорид под 1,5 mg/L, не откриват значителен ефект върху IQ, докато в Австралия нивата на флуориране варират от 0,6 до 1,1 mg/L – в рамките на препоръчителния праг на безопасност. Научният консенсус остава ясен: флуоридът в нивата, използвани в обществените водоснабдителни системи, е безопасно, ефективно и справедливо средство за намаляване на кариеса и подобряване на оралното здраве.
Критиците отдавна изразяват загриженост относно потенциалните ефекти на флуорида върху когнитивното развитие, но висококачествени проучвания в развитите страни с контролирано водоснабдяване не са открили отрицателни ефекти, казва До.
Скорошни австралийски проучвания, които използваха строги методи за събиране на данни от обучени психолози, също не откриха връзка между излагането на флуорид и коефициента на интелигентност или поведенческото развитие на децата. Експертите предупреждават да не се прекалява с тълкуването на резултатите от новия преглед. Включването на проучвания с ниско качество и липсата на връзка с програмите за флуориране в развитите страни правят заключенията му ненадеждни.
A new report once again raises the question of whether there is a link between fluoride exposure and lower IQ levels in children. https://t.co/jh1s2PJfhi
— NBC News (@NBCNews) January 7, 2025
Освен това редакционната статия, придружаваща противоречивата публикация, отбелязва значителни недостатъци в дизайна на изследването, включително това, че не се фокусира върху нивата на флуорид, съответстващи на регулираните стандарти за обществено здраве. Въпреки че прегледът подчертава опасенията относно високите нива на експозиция на флуорид в развиващите се страни с неконтролирано водоснабдяване, тези проблеми са до голяма степен неуместни за такива страни, където нивата на флуор се наблюдават внимателно, каза До.
Много засегнати региони вече прилагат програми за намаляване на естествените нива на флуорид до безопасни нива, за да намалят рисковете, свързани с прекомерното излагане. В Австралия и други подобни страни флуорирането продължава да играе важна роля в превенцията на кариес, особено сред уязвимите групи от населението. Проучвания, проведени в Испания и Дания, страни с програми за флуориране, подобни на тези в Австралия, също не откриват отрицателен ефект на флуорида върху IQ. Тези данни потвърждават безопасността и ефективността на флуорирането на водата при препоръчителните нива, заключава До. Световната здравна организация заявява, че флуоридът, когато е правилно регулиран, е важен компонент на стратегиите за орално здраве.