Китайският язовир „Три ждрела“, най-големият хидроенергиен язовир в света, е абсолютен звяр в инфраструктурния проект. Ако сте се сблъсквали с умопомрачителното твърдение, че той е толкова огромен, че влияе на въртенето на Земята, идеята не е толкова нелепа, колкото звучи.

Язовирът „Три ждрела“ се намира в централната китайска провинция Хубей и обхваща най-дългата река в Евразия - Яндзъ. Той използва водния поток от три близки пролома - Кутанся, Уся и Силинся - за въртене на турбини и производство на електроенергия.

Твърденията за способността му да премества Земята изглежда се коренят в публикация на НАСА от 2005 г., в която се изследва как катастрофалното земетресение и цунами в Индийския океан през 2004 г. са повлияли на въртенето на Земята.

В нея се обяснява как промяната в разпределението на масата на Земята може да окаже много малко влияние върху инерционния момент на планетата - понятие във физиката, което описва колко трудно е да се завърти даден обект около дадена ос. Това е същото явление, което обяснява как фигуристът на лед може да увеличи скоростта на въртенето си, като прибере ръцете си близо до тялото.

По същия начин въртенето на Земята може да бъде повлияно след земетресение поради движението на тектоничните плочи. Учените от НАСА показаха, че точно това се е случило през 2004 г. след земетресението в Индийския океан. Разклащайки сеизмичната структура на планетата, земетресението е променило разпределението на масата ѝ и е намалило продължителността на деня с 2,68 микросекунди.

Теоретично е възможно масивна промяна на водата да направи същото. В публикацията от 2005 г. д-р Бенджамин Фонг Чао, геофизик в Центъра за космически полети „Годард“ на НАСА, обяснява, че гигантският китайски язовир е в състояние да побере 40 кубични километра (10 трилиона галона) вода.

По негови изчисления това преместване на масата би увеличило продължителността на деня с 0,06 микросекунди и би изместило положението на земния полюс с около 2 сантиметра (0,8 инча). Това не е много, дори в сравнение с незначителния ефект на гигантските земетресения, но е доста значимо за структура, създадена от човека.

Хората оказват влияние върху въртенето на Земята и по други начини. Подобен ефект в момента се предизвиква от изменението на климата и неговото въздействие върху разпределението на земната маса. С повишаването на температурите полярните ледени шапки се топят, а тропическите морета се покачват, което води до натрупване на повече маса на екватора на планетата, отколкото на нейните полюси. На свой ред ще усетим по-бавно въртене на Земята и съвсем малко по-дълги дни.

Ефектът е незначителен за ежедневното ни възприемане на живота на планетата Земя, но би могъл да доведе до объркване на свръхточните устройства за измерване на времето като атомните часовници. Възникналият проблем накара някои учени да твърдят, че през следващото десетилетие светът ще трябва да отчита отрицателна високосна секунда - т.е. минута с едва 59 секунди.