Изумително е колко голямо въздействие може да има нашето поведение. Дори малки действия, като използването на вода у дома, могат да допринесат за значителни промени на планетата. Това може да звучи незначително, но само през последните 20 години изпомпването на подземни води – основно за пиене – е причинило изместване на въртенето на Земята на изток с почти 80 сантиметра и е довело до покачване на морското равнище. Изглежда, че използването на вода е важен фактор, който трябва да вземем предвид, когато мислим за климатичните промени.
Ротационният полюс на планетата, точката, около която Земята се върти, не е фиксиран. Той се движи в процес, наречен полярно движение, при който позицията на ротационния полюс варира спрямо земната кора.
Този процес може да бъде сравнен с въртенето на пумпал; ако тежестта на пумпала се промени, начинът, по който се върти, също ще се промени. Разпределението на водата по планетата действа по същия начин. Когато се променя, това влияе на въртенето на Земята.
„Ротационният полюс на Земята всъщност се променя много“, обяснява Ки-Уон Со, геофизик от Националния университет на Сеул, в изявление относно изследване от 2023 г., публикувано в Geophysical Research Letters. „Нашето изследване показва, че сред причините, свързани с климата, преразпределението на подземните води всъщност има най-голямо въздействие върху отклонението на ротационния полюс.“
Подземните води се различават от водите в реките и езерата. Това са води, скрити под земята, които се натрупват от дъжд и други форми на валежи. Когато водата прониква в почвата, тя бавно се филтрира надолу към естествени водоносни хоризонти – подземни резервоари. Този тип вода е важна част от водния цикъл, защото осигурява вода дори през периоди с по-малко валежи.
Днес около 50% от населението на света разчита на подземни води за питейна вода, а една трета от световното земеделие използва такива води за напояване. Традиционно хората са имали достъп до тези води чрез кладенци, сондажи и подобни методи, но през 20-ти век съвременните общества започват да експлоатират подземните водоносни хоризонти в много по-голям мащаб.
Между 1993 и 2010 г. хората са изпомпали 2,150 гигатона подземни води (това са около 9.09 квадрилиона чаши вода).
През 2016 г. учените установяват, че разпределението на водата може да промени въртенето на Земята. Въпреки това, по онова време липсвали детайли за това как използването на подземни води може да е свързано с този феномен.
Тук се включва изследването на Ки-Уон Со и неговите колеги. Екипът моделира наблюдаваните промени в отклонението на ротационния полюс на Земята и движението на водата. Те провели множество сценарии, но единственият, който съответства на наблюдаваното отклонение от 4.3 сантиметра годишно, било този, който включва преразпределението на 2,150 гигатона подземни води, изчислени по-рано.
„Много се радвам, че успяхме да открием необяснената досега причина за отклонението на ротационния полюс,“ заяви Со. „От друга страна, като жител на Земята и баща, съм загрижен и изненадан да видя, че изпомпването на подземни води е още един източник на покачване на морското равнище.“
Това изследване определи ролята на изпомпването на подземни води върху движението на ротационния полюс и показва колко важно е това явление. Но изследването има също така и значими последици за усилията ни да се справим с климатичните промени. Макар че полярните измествания, причинени от подобна експлоатация, вероятно няма да променят начина, по който уязвимите райони преживяват сезоните, те все пак могат да имат влияние върху климата.
„Наблюдението на промените в ротационния полюс на Земята е полезно за разбиране на вариациите в континенталното водно съдържание,“ казва Со.
„Данните за полярното движение са налични още от края на 19-ти век. Така че потенциално можем да използваме тези данни, за да разберем промените в континенталното водно съдържание през последните 100 години. Имало ли е промени в хидрологичния режим, причинени от затоплянето на климата? Полярното движение може да съдържа отговора.“
Превод: GlasNews.bg