Учените са доказали, че златото не се топи при 18 726 градуса по Целзий, въпреки че точката на топене на благородния метал е 1064 градуса по Целзий. По този начин златото, както показа експериментът, преодолява физически ограничения, но при определени условия.
Физици от Националната ускорителна лаборатория SLAC (САЩ) направиха истински научен пробив по време на експеримент, който показа, че златото може да преодолее физическия лимит на това колко горещо може да бъде, без да разруши структурата си. Всъщност това откритие е страничен продукт на друго проучване, което показа, че 40-годишната теория за ентропичната катастрофа на твърдите тела е погрешна. Златото и твърдите тела могат да издържат на много високи температури, ако се нагряват много бързо. Проучването е публикувано в списание Nature, пише Interesting Engineering.
Целта на изследването на американските физици беше да проучат методи за измерване на температурата в много горещи места, като например ядра на планети и термоядрени реактори. Температурите там са много трудни за измерване с висока точност. Това се отразява на теоретичните модели и този проблем съществува от дълго време.
Така физиците са създали нов метод за измерване на температурата в изключително горещи среди. За да направят това, учените са използвали лазер, за да нагреят силно парче злато с дебелина само няколко нанометра (един нанометър е една милиардна част от метъра). Това е довело до много ярки рентгенови лъчи. Когато златните атоми вибрирали под въздействието на топлината, рентгеновите лъчи се разпръсквали, честотата им се променяла и това им позволявало да измерват температурата на атомите с висока точност.
Но учените били много изненадани, че златото е успяло да се нагрее до температура от 18 726 градуса по Целзий, без да се разтопи, въпреки че точката на топене на благородния метал е 1064 градуса по Целзий. За сравнение, температурата на повърхността на Слънцето е 5500 градуса по Целзий. Тоест, златото е издържало на почти 3,5 пъти по-високи температури. В същото време златото не се е разтопило и е запазило твърдата си кристална структура.

Експериментът показа, че златото е надвишило теоретичния праг, при който твърдите вещества трябва да се разпадат, казаха учените, преобръщайки 40-годишна теория за това как твърдите вещества се държат при много високи температури.
Физиците казват, че откритията на експеримента оспорват теория, известна като ентропична катастрофа, която твърди, че има ясна горна граница за това колко горещ може да бъде един твърд материал, преди внезапно да се разтопи или изпари. Но тази граница е била значително превишена в изследването.
Учените казват, че златото не се е стопило или разпаднало дори при температури 17 пъти по-високи от точката му на топене, защото благородният метал е бил нагрят толкова бързо, че златната структура не е имала време да се разпадне. Говорим за трилиони от секундата.
Прочетете още
- 16:00 Влакът София-Русе се превърна в пещ - кога ще умре някой, за да се вземат мерки?
- 21:14 Кадри, открити на 5800 м, разкриват мистерията около смъртта на алпинисти ВИДЕО
- 12:00 Вандализъм за спорта? Люлински хулиган остави следа и възмущение СНИМКА
- 17:00 Шофьор блъсна триколка с дете на пешеходна пътека в Шумен и дори не разбра