Варна. Над 100 души се очаква да се хвърлят в морето във Варна за богоявленския кръст, а военни водолази обследват морското дъно за опасности преди ритуала. Пред Радио „Фокус“ – Варна контраадмирал Митко Петев, командир на Военноморските сили, заяви, че Варненският и Великопреславски митрополит ще хвърли светинята във водите край Първа буна на крайбрежната алея от борда на военен катер, като това се очаква да се случи около 11.30 часа. Както всяка година на площад „Св. Св. Кирил и Методий” пред Катедралния храм „Св. Успение Богородично” във Варна ще се състои военният ритуал „Водосвет и благославяне на частите и техните бойни знамена”, който се очаква да започне всеки момент. В него ще се включат представителни части от Варненския гарнизон и Представителния духов оркестър. След благославянето на бойните знамена ще се проведе шествие до паметника на Христо Ботев, където с военен ритуал ще бъдат положени венци и цветя по случай 171 години от рождението му. След ритуала шествието ще продължи до Първа буна, където ще се проведе църковният ритуал „Велик Богоявленски водосвет“ и хвърляне на кръста в морето.
Тази година смелчаците, които ще скочат за кръста в морските води навръх Богоявление в квартал „Аспарухово“ могат да бъдат най-много 30. Целта на мярката е да не се допускат инциденти и мероприятието да протече безопасно за участниците. Всички желаещи да скочат за кръста да се явят между 10.30 и 11.30 часа на Йордановден, на борда на кораб „Академик“ с оглед извършване на необходимите медицински прегледи.
Празникът на 6 януари в квартал „Аспарухово“ също започна със Света литургия в православния храм “Св. Цар Борис I”. В 11.30 часа от църквата ще потегли литийно шествие. Неговият маршрут ще премине по ул. “Найчо Цанов”, ул. “Кирил и Методий ” до кораба “Академик”, който се намира на канала море – езеро. Между 12.10 и 12.30 часа ще започне отслужването на Велик Богоявленски водосвет, oсвещаване на всемирните води и изваждането на Христовия кръст.
Миналата година 32-годишния Емил Атанасов от Варна извади богоявленския кръст от морето, който беше хвърлен на първа буна от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Младият мъж сподели, че скача за светинята за втори път. Над 100 души се хвърлиха в студените води на Черно море тогава. Най-младият от смелчаците бе 11-годишният Александър, а най-възрастният – 78-годишният Васил Тепеденелев.
Диана СТОЕВА