Вчера една новина, чакана от пловдивчани от десетилетия, мина незабелязано в информационния поток. Тя остана някак встрани от заливащите ни новини за двете катастрофи в града, отнели живота на трима души. Община Пловдив получи правото да управлява за срок от 10 години комплекса "Източна порта на Филипопол”. Предоставянето му на общината ще позволи реставрация, експониране и управление, които да спомогнат за развитието на културния туризъм.
Източната порта е била от голямо значение за Античния град – през нея се е осъществявала връзката между Филипопол и Византион, а от това място е минавал и друг важен път, свързвал града с Дунавския лимес (Дунавската граница на Римската империя - б.а.).
Няма пловдивчанин, който да не знае къде се намира Източната порта! Няма пловдивчанин и турист - бил той български или чуждестранен, който да не е занемявал пред мащабите на нахвърляните находки в дупката на площад "Александър Малинов"!
Всичко там е колосално! Макар и нахвърляни и счупени, мраморните колони, коринтсите капители, фризовете, арките, архитравите, крепостните стени, основите на магазинчетата, къщите, застланата с големи гладки камъни улица, тротоарите, говорят и са готови да споделят и разкажат на всеки за своето величие и слава, пък била тя и минала. Днес по улицата и из останките там се разходи и репортер на Glas.bg
Съградена през II век, първоначално тя е построена като мраморна Триумфална арка в чест на посещението на император Адриан (117-138 г.). Малко след това е изоставена извън очертанията на града и крепостните му стени. И така до IV век, когато започва изграждането на нова крепостна стена от камъни и тухли, а Триумфалната арка била вградена в нея. По този начин тя се превръща в новата Източната порта на Филипопол. Входовете са три - един един основен и два допълнителни, и са напълно запазени. От двете ѝ страни са изградени бойни кули, чиито основи личат и до днес.
Идейният проект за възстановявянето ѝ датира от 2008 година. Тогава занемарените от повече от 30 години археологически разкопки почиствани от бурени и боклуци в продължения на няколко месеца. Преди малко повече от месец, кметът Иван Тотев заяви, че възстановяването ще се реализира с пари от Европа: "До края на тази година ще се отвори оперативна програма на стойност 9 млн. лева за културно-историческото наследство и ние ще кандидатстваме за финансиране с проект", каза Тотев.
Така след вчерашното решение на държавата и при един добре изготвен проект, то съвсем скоро Източната порта ще заеме отново своето достойно място и ще заблести като една от най-блестящите перли в короната на Пловдив. Нещо чакано повече от три десетилетия!
Прочетете още
- 16:15 Жител за улица, характерна за палеолита: Иска ни се да отговаря на еволюционния напредък
- 17:00 "Одринското езеро" - новата пловдивска атракция в Кючука
- 20:00 След 1460 дни: ремонтираха тавана на подлеза на Централна гара в София СНИМКИ
- 15:00 Издирването продължава: Счупен е кракът на детето, блъснато от шофьор в София