Ако изведнъж започнете да усещате немотивиран и уморен; ако се събуждате сутрин с усещането за разбитост; ако се дразните за дреболии и ви скача кръвното; ако получавате болезнени спазми по краката..., причината може и да не е понижен имунитет след дългата зима, а недостиг в организма на микроелементи. И на първо място - магнезий и калций. Те често “работят” заедно: магнезият помага за усвояване на калция и витамините от групата В, С и Е в нашия организъм. Най-често дефицит от магнезий и калций изпитват хората в напреднала възраст, а голяма част от тях не знаят как да попълнят тези липси.
Традиционно се смята, че магнезият е полезен за сърцето, паметта и нервната система, и това действително е така. Този микроелемент поддържа в нормално състояние нервната система и сърдечния мускул, осигурява равномерен сърдечен ритъм, нормализира кръвното налягане и прави човека по-енергичен. Магнезият е незаменим за човека, тъй като участва в редица химически реакции в организма; необходим е за всички етапи от синтеза на белтъчините.
Освен това прави по-здрави нашите кости, стимулира отделянето на жлъчен сок и не на последно място - регулира нивото на захар в кръвта. Друга важна роля на този микроелемент е, че ни защитава от радиация. Доказали са го японски изследователи и са го включили в списъка от средства за борба от последствията на вредното въздействие от облъчването на човека.
Научете в кои продукти се съдържа най-много магнезий
Учените са изчислили, че в нашето тяло има около 70 г магнезий, като по-голямата част от него се намира в костите; друга част се намира в клетките на главния мозък, сърцето, в течностите на организма. И една малка част - в тъканите и мускулите. Дневната потребност от магнезий за възрастните съставлява 310-420 мг на ден. Специалистите са на мнение, че недостигът от този микроелемент може да се запълни много лесно - с помощта на храната.
Трябва само да знаем в кои продукти се съдържа най-много магнезий. Оказва се, че това са зелените зеленчуци и плодове, марулята, магданозът, копърът, целината. Също така магнезий има в бобовите продукти, в ядките и в булгура, както и в пшеничните кълнове. Оказва се, че богати на магнезий са някои видове риба - треска, шаран, палтус, а също скаридите и морските водорасли.
Човек изпитва стрес в състояние на емоционално или физическо претоварване. Нашият организъм реагира на всичко: на прекаленото натоварване с работа, на семейните скандали, на конфликтите. Животът на съвременния човек, за съжаление, по-често е съпроводен от негативни, отколкото с положителни емоции.
А не всеки успява да се справи с натрупалите се проблеми. Някои, надявайки се да овладеят стреса, прибягват към алкохол, други - към допинг. Но това само задълбочава състоянието.
Стресът влияе отрицателно на всички функции в организма, на обмяната на веществата също, а магнезият играе положителна роля. Друг проблем, свързан директно със стреса, това е недоспиването. А то не позволява на човек изцяло да се възстанови след дневните натоварвания. В резултат на това се натрупва нов стрес, по-тежък от предишния. И се получава един затворен кръг. Често именно дефицитът на магнезий е причина за безсънието, както и за стреса.
Този минерал играе основна роля за състоянието на нервната система. Без магнезий нашите нервни клетки стават лесно възбудими и не успяват да предават нервните импулси. В резултат на това се повишава чувствителността и възприемчивостта към външните дразнители.
Експертите са сигурни, че ако в храната присъстват нужните на организма хранителни вещества, възстановяването след стрес ще се случи много по-бързо. Затова препоръчват топло мляко с шафран, куркума или мед, лайков чай, овесена каша, банани, бадеми. Всички тези продукти понижават стреса и подобряват съня.
Дефицитът на микроелемента увеличава риска от сърдечни заболяванияПри хипертония наблягайте на обезмаслената извара и млякоСърдечните болести в днешно време тормозят много хора, особено във възрастта над 40 години. Да, медицината разполага с огромен брой лекарства за лечение на сърдечни болести, но хората продължават да боледуват и умират именно от патология на този най-важен орган - сърцето. Учени от САЩ са провели няколко изследвания в тази област и са открили фактори, създаващи риск от сърдечни заболявания. И много от тези фактори са предизвикани именно от дефицита на магнезий. Според тези изследвания, голяма част от сърдечните заболявания в днешно време са директен резултат от недостатъчната употреба на продукти, съдържащи този микроелемент. И другите мускули - чревни, очни и т.н., също функционират по-добре под въздействието на магнезия - те по-лесно се съкращават, свиват и разпускат.
Експертите обясняват това по следния начин: магнезият е способен да разхлаби мускулите, а това помага за нормалната циркулация на всички течности в организма, в т.ч. и на кръвта. Защото, ако мускулите са стегнати, това затруднява движението на течностите, което води до повишено кръвно налягане, спазми, главоболие и др.
Калцият също е необходим за човека микроелемент като дневната потребност за здрав възрастен човек е от 700 до 1500 мг. Най-много калций съдържа сусамът, но в пресен вид. Богати на калций са млечните и киселомлечните продукти, а също така броколи, цветно зеле, спанакът, аспержите. Калций има и в яйчените жълтъци, в бобовите продукти, в бадемите, смокините. Добър източник на калций са меките рибни кости и въобще любимите морски продукти.
Калцият и магнезият са двата минерала, които трябва да “работят” в двойка. Калцият отговаря за стегнатите мускули и стимулация на нервите в организма, а магнезият - точно обратното, за тяхното разхлабване. За да могат всички мускули да работят нормално, калцият и магнезият трябва да ги има в организма в строги пропорции. Но често се случва калцият в организма да е в повече, а магнезият - по-малко. В резултат на това, мускулите остават хронично стегнати и напрегнати. И така затрудняват циркулацията на течности и кръв, което води до повишаване на кръвното налягане, главоболие и т.н. Достатъчното количество магнезий в организма “отпуска” стегнатите мускули и циркулацията на течности постепенно се възстановява.
Полезни за сърцето продукти, съдържащи магнезий, са прясното зеле, ябълките, лимоните, морковите, булгурът, ядките, млякото, елдата, овесената каша.
Учените са доказали, че съществуват фактори, които провокират засиления разход на магнезий. Такива са пушенето, алкохолът, наркотиците; вредната храна и напитките, съдържащи захар; диуретиците; хроничните заболявания, като понижена функция на щитовидната жлеза, диабет, бременност, кърмене и др. А на усвояването на магнезия пречи излишната мазнина в продуктите.
Високото кръвно налягане също много често е свързано със стреса и тревожността, добавят експертите. Както показват изследвания, можете да понижите високото кръвно с помощта на продукти, съдържащи магнезий. Под действието на този микроелемент мускулите се отпускат, съдовете се разширяват и кръвното налягане се нормализира. Но днешната храна далеч не е пълноценна. И ако организмът хронично не получава достатъчно от нужните му хранителни вещества, се стига до срив в работата на вътрешните органи, което се проявява в стресовите ситуации. В днешно време почвата е доста по-бедна, натъпкана с химикали и отгледаните на нея зеленчуци се подлагат на промишлена и топлинна обработка. А малко хора си дават сметка, че така се губят голяма част от полезните свойства на продуктите, в частност и магнезият.
Ако магнезият не достига, калцият, калият и натрият ще се разтворят лошо в кръвта, като голяма част от тях ще заседнат в меките тъкани във вид на кристали. Тези минерални често са в недостатъчно количество и в костите. При хипертония наблягайте на обезмаслената извара и мляко (те съдържат не само магнезий, но и калций и калий); на зелния чай; на хубавия български пипер; на овесената каша, на тиквените семки.
Яна БОЯДЖИЕВА