Предвижда се България да закупи шест медицински хеликоптера до 2024 година. Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
Той допълни, че дотогава страната ни трябва да разполага с действаща система за въздушна медицинска помощ.
"По темата за медицински хеликоптери мога да кажа, че въпросът е решен. Изготвени са проектните фишове и цялостната оценка. Разработена е програмата, внася се за финансиране в Плана за възстановяване и устойчивост от ЕК“, уточни още д-р Кацаров, цитиран от БНР.
Периодът между поръчката и доставката на машините обаче е около 2 години, уточни министърът.
„Задвижена е цялата процедура, финансирането е осигурено, документацията е подготвена. Ако не се случи някакво непредвидено забавяне, цялостната система за въздушно спасяване на пострадали трябва да заработи към края на 2024 г.“, увери д-р Кацаров.
Прочетете още
- 02:05 Успех за България! Дара спечели "Евровизия"! СНИМКИ и ВИДЕО
- 07:30 Спасени от контрабанда: Екзотични пеперуди намериха дом в Пловдив ВИДЕО
- 14:00 Кърлежи превзеха Люлин: Хора тъпчат кучетата с хапчета, а децата - със спрейове
- 20:31 България сред фаворитите за Евровизия 2026: Букмейкърите ни дават място в Топ 3 ТАБЛИЦА