Трябва ли човек с диагноза предиабет да се счита за болен? Учените продължават да спорят. Много хора, чувайки диагнозата предиабет, която у нас се нарича още инсулинова резистентност, се отнасят сериозно към нея.

От притеснение правят всичко възможно, чувайки “почти диабет”, да предотвратят появата на същинската опасност - диабета. Не е тайна, че някои специалисти ги подтикват към такова поведение, като им предписват лекарства, които, както ще стане ясно, съвсем не са безобидни. В крайна сметка, това добро ли е или лошо? 

С диабет и хипертония съм - на какви прегледи имам право?

Както смята Чарлз Пилър, анализатор в едно от водещите научни издания на планетата - списание “Сайънс”, рекламите в средствата за масова информация са спомогнали за популяризирането на термина предиабет. Авторът подробно разказва за проблема в обемна статия, публикувана в списанието. Най-напред експерти от Американската диабетична асоциация (ADA) са започнали да използват термина предиабет. Известно е, че специалистите го вкараха в употреба през 2009 г., “за да повишат осведомеността на обществото” според тях. 

“Ние измислихме тази дума, наблюдавайки хората, които употребяват фастфуд (бързо хранене) по време на обяд”,  разказва Ричард Кан, освободил поста президент на Американската асоциация по диабет през 2009 г. 

Храни, които понижават кръвната захар

Това определение много бързо бива прието и от Центъра по контрол и профилактика на заболяванията в САЩ (CDC). С една дума, след това събитие, бюджетът на този център рязко нараснал - от 66 милиона долара през 2010 г., до 173 милиона долара през 2017 г.  

Чарлз Пилър отбелязва също така, че Американската диабетична асоциация е некомерсиална организация, която се издържа от дарения. Обаче нейни спонсори по принцип се явяват големите фармацевтични компании, които в същото време произвеждат средства за откриване, мониторинг и лечение на диабета. Авторът разказва как впоследствие служителите на Американската диабетична асоциация са разпространили мнението, че предиабетът води до опасното заболяване диабет. С тази наистина неприятна диагноза в днешно време живеят повече от милиард души. А диабетът заема второ място в света по разпространеност, веднага след затлъстяването. Но дали наистина е толкова опасен предиабетът, както се опитват да го изкарат?

Най-добрите продукти за подобряване на кръвообращението

Внимание! 

“Сам по себе си, предиабетът не води до диабет и не повишава риска от сърдечносъдови заболявания или други усложнения”, отбелязва още един бивш президент на Американската диабетична асоциация Майер Дейвидсън, практикуващ лекар в Университета по медицина “Чарлз Дрю” в Лос Анджелис. 

За да се ориентира в тази спорна ситуация, Европейската асоциация по изучаване на диабета (ESAD) и Международната федерация по диабета (IDE) създадоха комитет от експерти. Известно е, че диабетът се определя по количеството хемоглобин А1с, или т.нар. гликиран хемоглобин. Неговото съдържание показва средното ниво на захарта в кръвта на човека за изминалите три месеца. Хората, чието изследване на кръвта показва съдържание на А1с на 6% и повече, се смятат за болни от захарен диабет. В резултат на това комисията единодушно отхвърля термина предиабет. И посочва, че лечение може и трябва да се започне само в случай на поставена диагноза “диабет”. И за това си има причини. 

А във въпросната статия анализаторът наблюдател Чарлз Пилър привежда многобройни мнения на лекари и учени медици по този въпрос. Така например, той отбелязва, че не е известно колко бързо “почти диабетът” се превръща в диабет. Както и дали това се случва при всички, без изключение. На всичкото отгоре всяко лекарство, използвано за лечение на предиабет, се налага да се приема с години или дори за цял живот. А това означава, че на медиците преди всичко им е необходимо да съпоставят преимуществата на такъв прием с бъдещите възможни вреди от постоянното лечение на една непризната официално болест. 

Тук е мястото да се припомни, че много лекарства против диабет повишават чупливостта на костите и увеличават риска от сърдечна недостатъчност и дори от рак. Точно в това е проблемът: тъй като не съществуват одобрени лекарства за лечение на тази необичайна и направо измислена диагноза, лекарите предписват на пациентите си лекарства против диабет. Или пък ги заместват с други лекарства, които фактически се използват не по предназначение.  

Росица Пандова-Йовкова: 140 българи с диабет използват изкуствен панкреас

Така например, през 2007 г. Американската диабетична асоциация препоръчва за прием захаропонижаващото средство метформин, а към 2013 г. предлага и още по-агресивни методи за лечение - лекарства, които обикновено се предписват на пациенти само по рецепта. Както се досещате, всичко това изцяло допада и напълно удовлетворява фармацевтичните компании: химици и медици по цели дни тестват десетки препарати, за да обхванат този милиарден пазар. 

Според статистиката, в близките 12 години в света ще се появят още 25 милиона нови пациенти с диагноза предиабет. С една дума, специалистите от Американската диабетична асоциация не са отстъпили от позициите си и смятат, че за предиабет може да се приеме състояние, при което нивото на хемоглобин А1с е 5,7%. Което де факто “предоставя” на фармацевтичните компании 72 милиона нови потенциални клиенти. 

Хората се страхуват да чуят диагнозата диабет. И в резултат на това медиците им предлагат повече от 100 вида тестове, биологични добавки, средства против предиабет, както и други екстри. 

9 ранни признаци на диабет тип 2, които не могат да бъдат пропуснати

“Много практикуващи лекари са обезпокоени: стремежът  да осведомят хората за рисковете от диабет и да им предложат препоръки по здравословен начин на живот, фактически се е трансформирал в ситуация, когато фармацевтичните компании изкарват хората болни и им предлагат да се лекуват за пари”, казва Джоан Йоанидис - лекар и експерт по доказателна медицина при Станфордския университет в Пало-Алто, Калифорния. 

В резюме Чарлз Пилър обобщава, че докато учените спорят за значението на предиабета, а хората се страхуват от неопределената диагноза, фармацевтичните компании вече удовлетворяват търсенето, което, макар и непреднамерено, е било породено от Американската диабетна асоциация. 

5 грешки в диетата на диабетиците

“В тази битка губят хората, които изведнъж са се превърнали в пациенти и болни. Те харчат пари и се подлагат на изследвания, правят си тестове и нервничат. При това 70-80% от тях въобще няма да стигнат до диабет. Така че защо е този излишен стрес”, задава ребром въпроса бившият президент на Асоциацията, Дейвидсън.

На същото мнение са Световната здравна организация, Националният институт по здравеопазване и челен опит във Великобритания, Европейската асоциация по изучаване на диабета и Международната диабетна федерация. Те не използват и не пропагандират този термин. И препоръчват на медиците и пациентите да лекуват само доказан, диагностициран диабет./zdrave.to

Харесайте zdrave.to и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Яна БОЯДЖИЕВА