В сезона на вирусите, когато имунитетът ни е подложен на изпитания, въпросът как можем да го укрепим става все по-актуален. Един от методите, който набира популярност, е ароматерапията.

Въпреки че много хора свързват етеричните масла с приятни аромати и релаксация, те са мощни природни средства с лечебни свойства, които могат да помогнат както за физическото, така и за психологическото здраве.

"Ароматерапията не е алтернативно лечение. Това са растения, които са познати от тяхното действие и не могат да бъдат алтернатива. Те могат да бъдат алтернатива на химическите лекарства, но това е много сериозно подразделение на медицината, на фармацията", коментира специалистът по ароматерапия д-р Альона Гъркова.

Етеричните масла са мощни вещества, които растенията произвеждат, за да се защитят от външни заплахи като вируси, гъбички и насекоми. Етеричните масла не само че могат да се използват за облекчаване на симптоми, но и да укрепват имунната система.

"Всяко едно етерично масло може да има много използвания, например лавандулата. Това е етерично масло, което е антибактериално, но едновременно с това е най-добрият анксиолитик, тоест успокояващ агент", каза още д-р Гъркова в ефира на Bulgaria ON AIR.

Чаеното дърво е друго популярно масло, което има силно противовирусно и противогъбично действие, което го прави идеално за профилактика на настинки и грипа.

Етеричните масла като равенсара, розмарин и лавандин също са ефективни при борбата с вируси и укрепването на имунитета. Специалистите препоръчват употребата на етерични масла не само за лечение, но и за профилактика, като важно е да се спазва правилната дозировка.

Докато етеричните масла имат доказан терапевтичен ефект, тяхната употреба трябва да бъде внимателно контролирана. Според д-р Гъркова прекомерната употреба или неправилното приложение може да доведе до нежелани реакции, като алергии или изгаряния.

Етеричните масла трябва да се използват в терапевтични дози, а преди да бъдат приложени върху кожата, те трябва да бъдат разредени с базово масло.