Имат ли допирни точки чисто медицинската специалност стоматология и холистичната Боуен терапия? Какъв е механизмът на действие на тази методика? Какви състояния и заболявания в стоматологията могат да се повлияят с прилагане и на Боуен терапия? Отговор на тези и още въпроси вижте в интервюто с д-р Виолета Тотева - специалист по обща дентална медицина в Дентален център 1 - Бургас. Практикува и Боуен терапия.
- Д-р Тотева, откога прилагате Боуен терапия в своята практика? Защо решихте, че тя може да е полезна и в стоматологията?
- За първи път попаднах на Боуен терапията преди четири години, когато станах свидетел на ефектите й върху моята майка. Наблюдавах как едни леки, нежни докосвания по тялото дават след всяко посещение при терапевта все по-добър резултат. Изключително много ме заинтригува какво всъщност се случва, поразрових се, потърсих информация и така стигнах до курсовете по Боуен терапия.
Записах се с идеята да придобия някакви знания за лична употреба, с които да помагам на хората от моето семейство. По време на обучението обаче, навлизайки в дълбочината на материята, все повече се увличах заради възможността да погледна на вече познати и изучавани от мен неща от малко по-различен ъгъл.
Няма как да не спомена изключително всеотдайната работа на инструктора по Боуен - Георги Илчев, както и възможността по този начин да се срещна с много нестандартни, но и отговорни и търсещи хора, избрали същото поприще за обучение, които в момента са успешни Боуен терапевти в своите градове.
- Изучавайки Боуен, къде открихте допирни точки между стоматологията и тази методика?
- С този въпрос навлизаме малко по-дълбоко в нещата. Точно това беше интересното - да видя, че чисто медицинската специалност стоматология и холистичната Боуен не само, че не се конкурират, а взаимно се допълват и могат да си помагат
Тук се засяга въпросът за изключително голямото значение на патологията на долночелюстната става (ДЧС) и влиянието, което това оказва върху т.нар кранио-сакрална система (черепно-кръстцовата система), което се изучава в Боуен терапията. Уникалността на долночелюстната става е в това, че се състои от две стави, по една от всяка страна пред ухото, но свързани помежду си чрез челюстната кост и действащи едновременно, и в зависимост една от друга.
Върху състоянието й влияе, от една страна, цялостното състояние на зъбите, зъбодържащият апарат, нивото на захапката, травми от различен характер - стискане и скърцане на зъби при прекомерен стрес, други механични травми и т.н. От друга страна - някои наследствени фактори.
Д-р Виолета Тотева
Освен това, във всяка от двете долночелюстни стави има по едно дискче, което, ако е увредено, също може да предизвика много проблеми. Поради връзката на долночелюстната става с черепните кости, всяка патология в нея се предава на тях, а чрез dura mater (твърдата мозъчна обвивка) през гръчначния стълб - на цялата кранио- сакрална (черепно-кръстцова) система. Така в един момент може да се окаже, че всъщност доста състояния, неповлияващи се с години, биха могли като първопричина да имат дисбаланс в ДЧС.
Сред тях са мигрени, очни заболявания, хормонални нарушения (засяга се регулацията на хипофизата), механични изкривявания на гръбначния стълб и таза, и не по-малко важно - някои неврологични състояния, като Паркинсон, синдром на Турет и др. Разбира се, диагностиката на тези дисбаланси в ДЧС трябва да е много прецизна, за да потвърдим или изключим нейното участие в етиологията на подобни заболявания. Така че доста широк е диапазонът, в който стоматологията и Боуен терапията могат да вървят ръка за ръка за постигането на благоприятен изход за пациента. Стоматологията има методите и средствата да влияе върху здравето на зъбите, зъбодържащия апарат, нивото и правилността на захапката. Боуен терапията дава импулс за активиране на самооздравителните механизми в организма.
- Каква е основната същност на тази терапия?
- Боуен терапията е холистична методика. Обхваща цялото тяло на физическо и психоемоционално ниво. Балансира го с леки, нежни докосвания, т.е. това е вид мануална терапия. Използва прецизни движения по определени точки, на базата на които се дава тласък на механизмите за самолечение, саморегулация и самовъзстановяване на човешкия организъм. Активира се парасимпатиковият дял на вегетативната нервна система. Благодарение на тези въздействия се възвръща клетъчната памет за първоначалните настройки на организма (разбира се, ако няма някакво генетично заболяване).
Тялото не се форсира с външни намеси, а му даваме възможност да внесе оздравителните промени за времето, което му е необходимо. Затова и в тази терапия присъстват много паузи - както по време на самия сеанс, така и между отделните посещения - средно те са веднъж седмично. Добре е да се знае, че Боуен допълва и подпомага лечението, прилагано от традиционната медицина, т.е. съчетава се с лекарствената терапия, гимнастиката, но не и с другите процедури през кожата, като масажи, акупунктура, шиацу, рейки. Препоръчително е след сеанс да има много движения и да се приема повече вода. Водата е ключова, тя очиства тялото. С Боуен се стимулира детоксът, а при липса на вода обменните процеси се затрудняват.
- Освен патологията в долночелюстната става, може ли да посочите какви други състояния в стоматологията още могат да се повлияят?
- Подозирам, че този въпрос е зададен с тайната надежда, че с Боуен терапия можем да избегнем зъболекарската машинка! Уви-не! С Боуен не можем да излекуваме кариес, пулпит, периодонтит, абсцес или камъни в слюнчените жлези например. Можем да подпомогнем оздравяването при синузит, болки и напрежение в дъвкателните мускули и долночелюстната става, при пареза на лицевия нерв (n. facialis), при скърцане на зъби, стискане на зъби и др.
Денталното здраве е доста занемарено при българите. Често се чака до последния момент, когато вече са се получили усложнения. Като причина за това виждам на първо място страха от стоматологично лечение. Веднага след това идва фактът, че Здравната каса покрива и то частично малко дейности от цялата стоматологична патология. Всеки клиницист редовно се сблъсква с този проблем.
- Д-р Тотева, специално искам да ви попитам за детското дентално здраве? Защо и днес децата все още се страхуват да седнат на зъболекарския стол?
- Работата с деца е доста по-специфична, предвид различното светоусещане, което имат. Изисква се много търпение и специфичен подход от страна на зъболекаря. Смятам обаче, че основна роля тук имат родителите. Те са хората, които се грижат за детето и към които то изпитва най-голямо доверие. Те трябва да изградят навици у него за балансирано хранене, изрядна устна хигиена и периодично посещение при зъболекар. Фатална грешка е детето да се плаши със зъболекаря. Напротив - спокойно, открито и честно трябва да се обяснява на децата процесът на лечение. И това да бъде поднесено в приемлив за тях вид - под формата на игра или като разказване на приказка.Така те ще бъдат подготвени какво да очакват при посещение в зъболекарския кабинет и няма да възприемат фигурата на стоматолога като заплаха.
- А може ли Боуен да се прилага при деца?
- Боуен може да се прилага във всяка възраст - от бебета до дълбока старост. Ефектите, които се постигат при деца, даже са още по-отчетливи. Има едно мащабно проучване на Българската академия по Боуен терапия за ефекта от нея при бебешките колики. Резултатите от него са представени на няколко международни форума. В рамките на няколко процедури (средно 3-4) се тушира проблемът с бебешките колики. Успешно се работи и с някои състояния, типични за детската възраст, като нощното напикаване например. Повлияват се и много други състояния, като обикновено това се случва по-бързо, отколкото при възрастните.
Яна БОЯДЖИЕВА