Хирургът д-р Виолин Петров, дерматологът хирург д-р Пепа Георгиева и акушер-гинекологът д-р Янчо Делчев споделиха опита си в лечението на белези - основно хирургични, но и получени при различни травматични събития. 

- Д-р Петров, какви са възможностите на пластичните хирурзи за заличаване на белези?

- Имам над 30 години опит като хирург - коремна хирургия, онкология и пластична хирургия. Неизбежно за тези 30 години съм оставял белези по пациентите, но и съм ги премахвал. Всяко оперативно лечение води до образуването на белези и затова трябва да завърши с подходящо третиране, което да прикрие белезите или да ги премахне максимално. Ние, пластичните хирурзи, водим постоянна борба с белезите. Нашият дългогодишен стремеж е да създадем техника, методика, лекарство, което да направи белезите невидими. Най-просто казано, белезите са два типа - нормални и патологични. Причината за образуването на патологични белези е в гените на пациента. 

Много хора носят ген в ДНК за образуване на патологичен белег. За съжаление, това не се знае от всички, дори от здравни специалисти, и белезите се лекуват понякога погрешно. Първата грешка е да се лекуват белези с операции.  

Д-р Виолин Петров

Има правилен и ефективен метод чрез третиране със силиконов гел, който навлезе отскоро в нашата практика. Продуктът представлява уникална формула, която не просто заличава белезите, а е средство за превенция на образуване на лоши белези. Гелът намалява повърхностното напрежение в зоната на формиране на цикатрикса и довежда до формирането на фина следа, вместо на груб белег. С няколко месеца третиране цветът на белега намалява по интензитет и почти се слива с цвета на околната кожа. Все пак белегът не може да изчезне напълно, за съжаление. 

Важно е гелът да се използва за превенция на патологични белези при всички пациенти, които имат генетична предразположеност към такива белези. Към тях ще добавя също хората с тъмна и мазна кожа, а също представителите на негроидната раса и пациенти с кожни заболявания като розацея. През пубертета най-често се развиват патологични белези и прилагането на синтетичния гел е тяхна превенция. Обикновено още в детска възраст може да определим дали човекът има генетична склонност за патологични белези. 

- Кога трябва да започне да се нанася силиконовият гел?

- Около две седмици след формирането на белега, тоест след падането на коричките от раната. Гелът се прилага минимум два месеца до шест месеца. Приложението на препарата за по-кратко време от два месеца е абсолютно безмислено. Ако се нанася от два до шест месеца сутрин и вечер, това гарантира оптимален резултат. 

Силиконовият гел “Кело Кот” помага да се намалят безмислените оперативни намеси за изличаване на белези. Този препарат е особено ефективен за заличаване на белези по лицето. При пациенти с белези на голяма площ от тялото използваме спрей с този гел, което позволява лесното третиране на големи участъци от кожата. В пластичната хирургия правим големи белези, особено на корема. За тях е най-удобно белезите да се третират със спрей.

- Може ли да се изличи стар белег?

- Клиничните проучвания са извършени само върху сравнително пресни белези - до две години от получаването им. За тях ефектът е гарантиран. Най-добрите резултати се постигат между третия и шестия месец при ежедневно ползване сутрин и вечер. 

- С рецепта ли се купува този продукт?

- Той е на свободна продажба и може да се купи във всяка аптека. За малките разрези от няколко милиметри при ендоскопска операция е достатъчна разфасовка от 6 грама за три месеца. За цикатрикс над 7 см е необходима разфасовка от 15 г. 

Д-р Пепа Георгиева: Следите по кожната повърхност зависят от дълбочината на разреза

Д-р Пепа Георгиева е дерматолог и онкодерматохирург с много операции в своята практика. Според нея, за да не останат белези след операциите или поне да са минимални, разрезите трябва да се правят по така наречените “линии на Лангер”, които имат особена цепливост на кожата. Белезите зависят и от дълбочината на разреза, и от използваните шевове, и от послойното затваряне на разреза (вместо само повърхностно), и от типа рана (разкъсна или прободна), и от типа кожа на пациента - дали има способност бързо да образува колаген или не. 

“Съществуват хипертрофични цикатрикси, които са много коварни. Те се появяват на втория - третия месец след нараняването на кожата и до края на първата година може да се доразвият и увеличат, да разширят ръбовете си при зарастването.  

Друг вид белези са хипотрофичните. Те също са проблем, защото при тях няма достатъчно образуване на съединителна тъкан и белегът хлътва под нормалното ниво на кожата. Рискът от хипотрофични белези е по-голям при по-възрастни хора. Ако пациентът е със заболяването склеродермия морфея, белегът неминуемо ще бъде хипотрофичен”, обясни дерматологът д-р Георгиева. 

В нейната практика се е убедила, че за заличаване и изглаждане на белег, възстановителният процес е по-дълъг. “Имам впечатление от действието на продукт за цикатрикси, който представлява силиконов гел. Освен че предпазва от външни химични и други агенти, гелът има и противовъзпалителен ефект. Същевременно съдейства за образуването на фибробласти - клетки, които съставляват основното вещество и трите вида влакна на съединителната тъкан. Фибробластите всъщност изравняват белега с нивото на кожата и при хипо-, и при хипертрофични цикатрикси. При хипертрофичните белези - изпъкнали  над нивото на кожата вследствие обилно образуване на съединителна тъкан и разрастване нагоре и встрани - след прилагане на силиконовия гел за 5-6 месеца белегът спада до нормалното ниво на кожата. 

Помислено е и за комфорта на пациентите в тяхното ежедневие, защото гелът прави ултратънък невидим филм върху белега. При изгаряния на кожата, когато имаме обширни и зловещи цикатрикси, въпреки пластиките с присадки, е подходящо гелът да се нанася чрез спрей”, добави д-р Пепа Георгиева.

Д-р Янчо Делчев: Възможно е пълно възстановяване след операция

Работя отворена и ендоскопска хирургия в акушер-гинекологията от много години и обикновено на втория или третия ден пациентите могат да ходят, захранват се и се чувстват добре - споделя д-р Янчо Делчев. - Но след първите дни пациентите започват да обръщат внимание и на разреза, на шева, на белега от операцията. Благодарение на препарата за белези, който използваме от една година, на втория или на третия месец белезите започват да изчезват и в един момент почти не личи, че пациентът е опериран. За година сме третирали със силиконовия гел около 200 пациенти, подложени и на отворена хирургия, и на ендоскопски операции. Останахме с много добри впечатления от ефекта на препарата. Но трябва търпение и по-продължително третиране на белега. След третия месец той се заличава и изобщо няма следи при пациентките с ендоскопски операции. При тези операции разрезите са минимални, по 5 до 7 мм, и малка разфасовка от 6 мг от гела е напълно достатъчна за третирането им за два месеца. 

Мара КАЛЧЕВА