Коледните празници още са далеч, но краят на годината вече е все по-близо. А с празничните дни идва и традиционното хапване по богати трапези, което изправя косите на всички, които се опитват да свалят някой друг килограм или просто да поддържат хранителен режим.

За тяхно успокоение ще припомним популярната поговорка, че килограми се качват не от Коледа до Нова година, а от Нова година до Коледа, но ще обърнем внимание и на неочакваните храни, които някои специалсти препоръчват да избягваме, ако искаме да спечелим битката с онези няколко килца.

Протеинови барове и шейкове

Експерти са съгласни смятат, че ултрапреработените протеинови блокчета и шейкове трябва да бъдат оставени в изминалата 2024 г.

Джейми Мейтланд, сертифициран холистичен диетолог и автор на The 21 Day Reset Cookbook, коментира пред Newsweek: „Нека оставим ултрапреработените протеинови блокчета и шейкове, особено тези с изкуствени подсладители и противовъзпалителни съставки.“

Тя препоръча да ги замените с по-висококачествени опции, като прах от конопено семе или органична суроватка, хранена с трева.

Диетологът Катрин Гервасио, диетичен консултант за известна марка хранителни добавки, се съгласи, като каза: „Откажете се. Те са пълни с изкуствени съставки или с високо съдържание на захар. Пълните хранителни източници на протеини обикновено са по-добри.“

Хранителният терапевт Али Годболд отива още по-далеч, като каза: „Всички ултрапреработени храни трябва да се избягват: всичко с дълъг списък от добавки като Е-номера, стабилизатори, консерванти, сгъстители.

„Нито едно от тези неща не се съдържа в пресните храни и прави преработените храни много по-малко хранителни и потенциално вредни за чревните микроби.“

А диетологът-диетолог Минди Хаар, помощник-декан в Училището по здравни професии на Нюйоркския технологичен институт, каза, че всякакви протеинови прахове, блокчета или добавки са ненужни за повечето хора и надхвърлят това, от което тялото се нуждае.

„Протеинът има калории и трябва да се обработва от бъбреците, така че добавянето на повече от необходимото, защото „тренираш“ или „здравословно е“ няма смисъл“, каза тя.

Храни, които съдържат „естествени аромати“

На следващо място, всички хранителни продукти с думите „естествени аромати“ в списъците на техните съставки са подходящи, казаха диетолозите.

„Въпреки името, естествените аромати често се обработват също толкова, колкото и изкуствените“, каза Мейтланд. „Те са създадени от „ароматисти“: учени, наети да създават и манипулират аромати в лаборатория.

„Въпреки че може да звучат по-добре, естествените аромати все още могат да объркат червата ви, да предизвикат глад и да не предложат реална хранителна полза.“

Джервасио се съгласи, като изясни, че „естествените аромати“ не са „по своята същност лоши“, но че фразата е „неясна“ и те могат да бъдат силно обработени.

Гервасио и Хаар предложиха ароматизирани кисели млека за списъка с отказ, като Гервасио предупреди за добавени захари и аромати.

Хаар каза: „Една порция ароматизирано кисело мляко може да има еквивалента на пет до шест добавени чаени лъжички захар.“

И двамата препоръчват вместо това да опитате обикновено кисело мляко с пресни плодове.

Енергийни напитки

Друга храна, от която трябва да се откажете преди следващата година, са енергийните напитки, според диетолозите.

Гервасио каза, че те са "като цяло най-добре да се избягват, поради високото съдържание на кофеин, захар и изкуствени съставки, които могат да повлияят на здравето на сърцето и съня".

Мейтланд се съгласи, като каза, че енергийните напитки може да обещаят бърз прилив на енергия, но скоро след това те се сринаха и съдържаха „много химикали и малко истинска храна“.

Godbold отиде още една крачка напред, като каза, че ще добави и всички ароматизирани газирани напитки към списъка с канавки, тъй като те са „твърде изкуствени и с високо съдържание на захар“.

Гервасио също каза, че всички газирани напитки е най-добре да се избягват, „обикновената сода поради високото й съдържание на захар и диетичната сода за изкуствени подсладители, които могат да повлияят на метаболизма“.

Храни за отказ: Няколко допълнителни предложения

Диетолозите не винаги са били съгласни помежду си относно списъците си с храни, които да се откажат тази зима, така че ето няколко допълнителни предложения – да се приемат с щипка сол.

Мейтланд каза, че маслата от семена – като рапично, соево и царевично – трябва да се изхвърлят, тъй като са „силно рафинирани и с високо съдържание на омега-6 мастни киселини, които могат да насърчат възпалението и да нарушат баланса между омега-3 и омега-6 мазнини в тялото си."

Gervacio обаче каза: "Тези масла са добре, ако консумацията е ограничена."

Мейтланд също предложи да се откажат от алтернативите на фалшивото месо, тъй като те могат да бъдат „силно рафинирани и пълни с добавки“ и „направени с помощта на възпалителни съставки и консерванти, които не са добри за вашето тяло“.

Годболд се съгласи и каза, че ще добави сирене на растителна основа, масло на растителна основа и някои млека на растителна основа към списъка и че „е по-добре да ядете истинското нещо или да намерите други алтернативи“.

Гервасио не беше толкова сигурен. Тя каза: „Някои варианти на растителна основа са питателни, но пълноценна диета с естествени протеинови източници е идеална.“