Здравният министър проф. Костадин Ангелов за пореден път призова днес българите да спазват мерките срещу коронавируса, които отдавна са разписани, а са и добре известни. Категоричен бе още, че здравната ни система е на ръба, но никой болен от COVID-19, на когото е нужно лечение, няма да бъде върнат от болницата.

"Нито един пациент, които има потребност от лечение, не е лимитиран. Всеки, който има нужда от болнично лечение, постъпва.  Тези, които са бременни, родилки, пациенти с онкозаболявания, с психиатрични проблеми…, нито един, който има нужда от продължаващо лечение, не е спрян, затова, че сме спрели плановите хоспитализации или операции. Няма такава опасност", настоя той по време на седмичния брифинг на НОЩ.

НОЩ: Навлизаме в изключително сериозна фаза на пандемията в България!

"Не се самолекувайте, не започвате панически прием на медикаменти, чуйте се с вашия лекар, може да се видите със специалист, който да ви посъветва. Често хората започват терапии, прилагани на техен познат, но всяко едно лечение е индивидуално. Понякога употребата на кортикостероиди при един е жизненоважна, а при друг много опасна", посочи още здравният министър.

"Нека всички български граждани със симптоми на коронавирус, които лежат в лечебните заведения, да не гледат на лекарството "Ремдесивир" като панацея. Всеки един медикамент има странични ефекти. В терапевтичните схеми съществуват и други препарати с противовирусно действие", настоя проф. Ангелов.

Министърът призна, че изпитва неприятни чувства, когато вижда неспазващи мерките хора и такива, които търсят вратички в закона, за да нарушат дисциплината.

"Това коства човешки животи, не го правете. Не е време за празнуване. Време е за разум, за солидарност, за подкрепа към българските лекари", изтъкна той.

Подчерта, че всяка едно лечебно заведение работи по протоколи, които са доказали своята ефикасност. В единния протокол за лечение на пациенти са обединени усилията на всички от началото на пандемията до момента.

Към момента в лечебните ни заведения са настанени 3191 пациенти, от които 239 са в интензивни отделения. Заетостта на леглата на национална база е приблизително 30%. В интензивните отделения са заети около 20% от леглата.

НОЩ с препоръки към МОН, към собствениците на заведения, към баби и дядовци