Най-много медици у нас се ваксинираха в Пловдив в първия ден на кампанията за ваксиниране срещу COVID-19. 285 лица бяха имунизирани за няколко часа.
„Това е повече от очакваното. Първоначално 163-ма медици бяха заявили желание, но се оказаха много повече. Във всяка една болница е създадена изключително добра организация. Наистина благодаря на всички, които дадоха пример и показаха, че лекарската професия е отговорност и призвание“, заяви областният управител Дани Каназирева.
Ваксинацията в областта започна в 10 болници, като най-много са имунизирани в МБАЛ “Свети Мина“ и УМБАЛ “Свети Георги“, където сред първите поставили си ваксината са ректорът на Медицинския университет проф. д-р Мариана Мурджева, председателят на Общото събрание на МУ чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев, директорът на УМБАЛ "Св. Георги" проф. д-р Карен Джамбазов и проф. д-р Ангел Учиков от борда на директорите.
В трите разкрити кабинета в РЗИ са имунизирани 125 медици от спешна помощ, джипита и стоматолози. Утре в имунизационната кампания ще се включат още три болници – МБАЛ “Свети Иван Рилски“ и общинските болници в Първомай и Раковски.
Недостиг на ваксините в Пловдив
Първият имунизиран срещу COVID-19 в Пловдив беше председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров. Според него няма как пациентите да се убедят, че ваксината е безопасна, ако не бъде даден личен пример.
„Нищо не се усеща. Имах информация, че е болезнена, но явно партидата, която е за България не боли изобщо или аз не усещам”, заяви д-р Маджаров.
Втора беше имунизирана медицинска сестра в отделението по Спешна медицина, която е с 48-годишен стаж, а трети лекар с 33 години опит от същото отделение.
„Аз съм убедена, че това е най-правилният път, за да запазим собствения си живот и да можем да помагаме на близките”, каза сестрата Райна Тодовичина.
Очаква се за няколко дни да бъдат използвани всички 1000 ваксини, които пристигнаха в Пловдив и така се създава недостиг да се покрият от първия път всички желаещи да се имунизират.
„В момента имаме 200 души в списък, които трябва да имунизираме за три дни, така че броят на всички ваксини, които имаме в момента, ще бъде напълно използван. Следващите ваксини, които дойдат, има хора в списък,които очакват да бъдат поставени”, каза пред GLAS.bg проф. д-р Карен Джамбазов – директор на УМБАЛ „Св. Георги”.
Увеличава се и броят на желаещите медици да се ваксинират, твърдят здравните власти. В Пловдивско той вече е над 30%.
От Пловдив ваксини се разпределят в областите Стара Загора, Пазарджик, Хасково, Смолян и Кърджали.
До поставянето на втората доза от препарата хората трябва да са особено внимателни към здравето си, предупредиха експертите.
В първите няколко дни след ваксинирането могат да се появят странични реакции, но те ще са леки и не при всички, категорични са медиците. След точно три седмици ваксинираните днес ще трябва да повторят имунизацията. Няма никаква разлика в количеството и съдържанието на първата и втората доза от ваксината. Повторното имунизиране обаче е нужно за по-траен имунитет на организма.
Препаратът, който вече се прилага у нас, е от групата на РНК ваксините. Вкаран в организма ни, той започва да синтезира белтъка на вируса.
„Става една уникална преустройка в нашата имунна система. Тя има уникалната способност да разпознава чуждото от своето. Сега всички, които са имунизирани, изграждат този първичен имунен отговор или имунна реактивност след първата среща с белтъка на вируса”, обясни ректорът на Медицински университет-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева, която също днес се ваксинира.
Това обаче все още не предпазва напълно ваксинираните и те още могат да бъдат инфектирани с коронавирус, обясни вирусологът към университета в Кеймбридж - д-р Велислава Петрова.
„Ако се разболеем в първите 7 дни от ваксината, няма да имаме имунитет и ще караме заболяването така, както и без да сме били ваксинирани”, обясни тя.
Затова е нужна и втора среща с ваксината за изграждане на пълен имунен отговор. През това време имунизираните трябва да се пазят, напомниха от Ваксинационния щаб.
„Този имунен отговор не се изгражда в рамките на часове и дни, необходими са седмици, затова противоепидемичните мерки трябва да се спазват. Те трябва да се спазват дори и след това, защото освен този вирус има и други вируси, които могат да ни заразят”, обясни проф. Мурджева.
Мгщ 08:40, 28.12.2020
Всичко се прави някак си много тържествено. Защото изглежда интереса на населението към ритуалната евтаназия клони към нула.
БГ лекар в Германия 23:12, 28.12.2020
Мога ли да попитам, защо не имунизират мед. персонал който работи на първа линия(Инф. и КОВИД отделения), първо и след това гробарите на здравната система в Пловдив, и хората които изгониха толкова кафърни лекари от страната: Костянев, Мурджева, Учиков, Джамбазов... Вместо да се засрамите, вие даже и се снимате... Нямам думи просто...