Проучване на специалисти от Университета на Минесота (САЩ) показа ясна връзка между симптомите на отнемане на никотин (група симптоми, които се появяват след отказване от тютюнопушенето) и лошите хранителни навици.

Изследователският екип проведе експеримент върху пушачи и непушачи на възраст от 18 до 75 години. Пушачите временно се отказаха от цигарите, след което бяха разделени на две групи: първата по време на проучването получи налтрексон (антагонист на опиоидните рецептори), а втората - плацебо. 

В края на експеримента всички участници бяха помолени да изберат закуски, които се различават по съдържание на калории и състав: някои от тях бяха много солени, други сладки или мазни.

Пушачите, изпитващи никотинова абстиненция, консумират повече висококалорична и нездравословна храна.
Според проучване, публикувано в списанието Drug and Alcohol Dependence, пушачите с никотинова абстиненция са консумирали повече висококалорични и нездравословни храни, отколкото непушачите. Също така е по-малко вероятно участниците да изберат мазни храни след прием на налтрексон: лекарството нормализира приема на калории до нива, наблюдавани при непушачите.

"Нашите резултати разширяват резултатите от по-ранни проучвания, които показват, че тютюнопушенето и отказването влияят на апетита. Страхът от наддаване на тегло е сериозен проблем сред пушачите, които планират да се откажат от цигарите. Ключът към премахването на това препятствие е по-доброто разбиране на факторите, които засилват апетита за високо съдържание на калории", обяснява  д -р Мустафа Ал'Абси, един от авторите на изследването.

Изследователите смятат, че ефектите от отнемането на никотин върху апетита са свързани с опиоидната система в мозъка.

Източник: e-zdravey