При възможен или потвърден случай на остър хепатит с неизвестна етиология при дете лекарят/лечебното заведение трябва да изпрати съответната клинична проба в Националната референтна лаборатория „Хепатитни вируси“, отдел „Вирусология“ на Националиня център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) за провеждане на допълнителни лабораторни изследвания и молекулярно-биологични проучвания за патогени. Това съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ).

От МЗ, чрез регионалните здравни инспекции, са разпространи до всички общопрактикуващи лекари, лекарите специалисти по педиатрия, инфекциозни болести и вътрешни болести информация за известните в други държави случаи на остър хепатит с неизвестна етиология при деца.

България започва тестване за мистериозния остър хепатит при децата

 По-рано днес от НЦЗПБ припомниха, че на 5 април 2022 г. здравните власти на Великобритания съобщиха на Световната здравна организация за увеличаване на броя на случаите на остър хепатит с неизвестна етиология при здрави деца на възраст под 10 години, от Шотландия. До 20 април случаите са 111, докладвани от цяла Великобритания. До момента 12 страни от ЕС са докладвали за спорадични случаи – Австрия (2), Белгия (2), Дания (6), Франция (2), Германия (1), Ирландия (5), Италия (17), Холандия (4), Норвегия (2), Полша (1), Румъния (1) и Испания (12), като общо при 5 деца се е наложила чернодробна трансплантация.

Клиничните симптоми при заболелите деца съответстват на тежък остър хепатит с повишени нива на чернодробни ензими – аспартат аминотрансфераза/аспартат трансаминаза (AST) или аланин аминотрансфераза/аланин трансаминаза (ALT) над 500 IU/L и иктер. При някои от случаите се съобщава за стомашно-чревни симптоми като болки в корема, диария и повръщане през предходните седмици. При незначителна част от заболелите е установена повишена телесна температура. Болшинството от случаите са хоспитализирани и е проведено болнично лечение.

Какви са симптомите на новия хепатит, засягащ сериозно деца

От проведените до момента обстойни епидемиологични, микробиологични и токсикологични проучвания е установено, че няма ясна епидемична връзка между случаите; не е установен общ източник на инфекция; лабораторните изследвания за хепатит А, B, С, D и Е са отрицателни; при значителна част от заболелите е изолиран аденовирус, който се приема като най-вероятна причина; част от заболелите са с положителен резултат за SARS-CoV-2 или са с данни за прекаран COVID-19; не са установени храна или токсичен агент като вероятен причинител.

Във връзка със случаите на остър хепатит с неизвестна етиология при деца Министерството на здравеопазването изиска становище и от Експертния съвет по специалност „Инфекциозни болести“.