"Рутинно пия по няколко чаши кафе на ден, но често се чудя дали това е твърде много. Трябва ли да обмисля да го намаля?", ако често се чудете този въпрос - GlasNews намери отговор.

Кафето може да играе различни роли: сутрешен ритуал, културна традиция, стимулатор на продуктивността и дори здравословна напитка. Проучвания показват, че хората, които пият кафе, живеят по-дълго и имат по-нисък риск от диабет тип 2, болест на Паркинсон, сърдечно-съдови заболявания и някои видове рак.

„Обикновено кафето носи повече ползи, отколкото вреди“, споделя Роб ван Дам, професор по науки за упражненията и храненето в Университета Джордж Вашингтон.

Но между сутрешното кафе, лате за обяд и следобедното еспресо, възможно ли е да пием твърде много? И ако е така, как можем да го разберем?

Последици от прекаляването

Кафето съдържа хиляди химически съединения, много от които могат да повлияят на здравето, обяснява Мерилин Корнелис, доцент по превантивна медицина в Медицинския факултет на Северозападния университет Фейнберг.

Но кафето също така е основният източник на кофеин за повечето хора в Съединените щати и това води до рисковете, свързани с консумацията на кафе.

Прекомерният прием на кофеин може да предизвика учестено сърцебиене, нервност, тревожност, гадене и проблеми със съня, обяснява Дженифър Темпъл, професор по физически упражнения и хранителни науки в Университета в Бъфало.

Това може също да доведе до главоболие, киселинен рефлукс и, при достатъчно високи дози, дори до треперене или повръщане, казва д-р Адриен Хюз, медицински токсиколог от Орегонския здравен и научен университет.

„Но повечето хора се адаптират добре към кофеина“, отбелязва д-р Корнелис, като когато започнат да изпитват дори леки симптоми на прекаляване, те обикновено намаляват количеството кафе.

Затова е рядкост да се изпитат опасни странични ефекти от пиенето на кафе, посочва д-р Хюз. Предозирането с кофеин обикновено се случва при консумация на много кофеин от концентрирани източници като прахове или добавки за кратък период. За да бъде опасно, трябва да се консумират поне 10 000 милиграма кофеин — еквивалент на около 50 до 100 чаши кафе в зависимост от силата им.

Кофеинът може краткотрайно да повиши кръвното налягане и сърдечната честота, особено ако не се консумира редовно, но това обикновено не е вредно. Проучванията показват, че редовното пиене на кафе не води до повишаване на кръвното налягане или риск от необичаен сърдечен ритъм в дългосрочен план.

Въпреки това, ако сте предразположени към необичаен сърдечен ритъм или усещате сърцебиене след кофеин, може да сте по-чувствителни към неговите ефекти и е добре да намалите приема.

Прекомерният прием на кофеин по време на бременност е свързан с повишен риск от спонтанен аборт, допълва д-р ван Дам.

Знайте своите граници

Повечето възрастни могат безопасно да консумират до 400 милиграма кофеин на ден — това е количеството в около четири чаши кафе по 8 унции или шест еспресо, според Администрацията по храните и лекарствата. За бременни жени препоръката е не повече от 200 милиграма.

Имайте предвид, че размерите на чашите и силата на кафето могат да варират. Обикновено една чаша от 8 унции съдържа около 80 до 100 милиграма кофеин, според FDA. Но например в Starbucks една „висока“ (12 унции) чаша средно изпечено кафе съдържа около 235 милиграма кофеин, което е еквивалент на три дози еспресо.

Кофеинът се намира също в някои чайове, газирани напитки, черен шоколад, лекарства за главоболие и някои енергийни и спортни добавки.

Имайки предвид тези данни, нормалният прием от 400 милиграма е подходящ за повечето възрастни, посочва д-р ван Дам. Това също така е в рамките на диапазона за консумация, който предоставя здравословни ползи без нежелани странични ефекти. За много хора две до четири чаши кафе на ден са „идеалният избор“, добавя той.

Но хората разграждат кофеина с различна скорост, казва д-р ван Дам. За някои хора 400 милиграма може да бъдат твърде много, докато други могат да приемат повече без никакви странични ефекти.

В зависимост от генетиката ви, може да отнеме от два до 10 часа за половината доза кофеин да се изчисти от тялото. Ако попадате в по-дългия край на този спектър, следобедното еспресо може да наруши съня ви. Ако метаболизирате кофеина по-бързо, може да не се притеснявате.

Тютюнопушенето също ускорява метаболизма на кофеина, което може да означава, че пушачите трябва да консумират повече, за да се чувстват бдителни. Бременността или приемът на орални контрацептиви може да забавят метаболизма на кофеина, добавя д-р ван Дам.

В крайна сметка „просто трябва да слушате тялото си“, съветва д-р Темпъл. „Ако започнете да усещате гадене, нервност или тревожност, може би е време да намалите“, добавя тя. „Ако започне да се отразява на съня ви, намалете го.“

Превод: GlasNews.bg