Общинският здравен център в столичния кв. "Орландовци" е в окаяно състояние, а медиците са повече от година без заплати.

Предложение за закриването му предизвика напрежение сред жителите на района, след като се оказа, че пунктът е единствен и за кварталите "Малашевци", "Бенковски" и "Световрачане", като населението им е общо около 25 хил. души.

Състоянието на сградата е трагично, признава управителят д-р Либер Лалев – никъде няма вода.

"Центърът е негоден, безполезен и на загуба, със стара запушена ВиК мрежа, без отопление, без специалисти и без приходи", твърди председателят на Комисията по здравеопазване към Столичния общински съвет Д-р Антон Койчев.

Шефът на дирекция "Здравеопазване" Д-р Моника Чеуз е на същото мнение: "Там населението е здравнонеосигурено, това са предимно роми и те за това са се запазили вътре специалисти по акушерство и гинекология и педиатрия, тъй като децата и бременните са осигурени от закона автоматично до 18-тата си годишнина".

Изказването й обаче засяга част от жителите. Константин е здравноосигурен и твърди, че е един от многото роми в "Орландовци", които си плащат осигуровките.

"Аз, откакто се познавам, все работя. Имам си трудов договор, имам си всичко. Не е ли по-добре да имаме тук медицински център, който да го ползваме, а да не ходим чак до други квартали? Влак ли да хванем, самолет ли да хванем, с какво да се придвижим ние до другите квартали?", попита мъжът пред bTV.

Здравният медиатор за ромските квартали Христо Николов определя изказването на медика като дискриминационно: "Голяма част от населението в България наистина са без осигуровки, това значи ли, че трябва да се акцентира върху това, че тези хора никъде не са? 90 процента от тези граждани, от ромски произход, работят и са на трудови правоотношения. Ако ще се оправдават с ромите и ще закриват центъра заради тях, просто не са познали".

Против закриване на центъра са и други жители на "Орландовци". Управителят на центъра д-р Либер Лалев се съмнява, че някой има апетит към сградата на заведението и отдава лошото й състояние на бездействие на район "Сердика" и на Столичната община.

"Аз съм 10 г. тук, не е направено нищо, нито е купена техника, нито е ремонтирано нещо – освен покривът, който много трудно го ремонтирахме. Защо аз стоя тук, защото сметнах, че има някакви интереси да се освободи центърът", посочи той.

Снимки: bTV