Изкуствения интелект (AI) бързо навлезе в живота ни, така че дори и най-резервираните към технологиите започват да признават неговото влияние. Въпреки че AI е полезен за анализ и прогнози, използването му за терапия е сложна задача. Все повече хора обаче използват AI ботове като ChatGPT за „импровизирана терапия“, което поражда въпроси сред експертите относно безопасността на тази практика.
ChatGPT има 200 милиона активни потребители месечно по целия свят, като 77 милиона души използват инструмента на OpenAI само в САЩ. Шанън Макнамара, подкастър и създател на съдържание, е един от тях и често го използва като терапевтичен инструмент.
„Използвам ChatGPT, когато продължавам да размишлявам върху проблем и не мога да намеря решение или дори просто за да разбера собствените си чувства“, каза Макнамара пред Newsweek. „Шокиран съм от това колко невероятно полезен е изкуственият интелект. Аз и всички мои приятели открихме, че използването на ChatGPT по този начин, за импровизирана терапия, е наистина, наистина полезно.“
Въпреки че създателят нарича отговорите, които Chat GPT й предоставя, „прекалено дълги“, тя казва, че те обикновено обхващат различни решения и са оказали значително влияние върху нейния живот и здраве. Въпреки че Макнамара признава потенциалните опасения за поверителността, свързани със споделянето на всеки малък детайл с бот, тя смята, че ползите в момента надвишават рисковете.
„Кой знае, може би след пет години, когато роботите поемат управлението, ще съжалявам, че бях толкова груб към ChatGPT!“, шеговито добавя тя.
Данните na УНИЦЕФ за България показват, че 11% от момичетата и момчетата на възраст 10-19 години са диагностицирани с психично разстройство. Безпокойство или срам е основната причина за 63% от анкетирани тийнейджъри да не потърсят професионална помощ. Това прави изкуственият интелект да бъде силно предпочитан, особено за генерация Z, защото той често безплатен и достъпнен 24/7.
Специалисти по психично здраве обаче изразяват съмнения относно тази нарастваща тенденция.
„Използването на изкуствен интелект като заместител на терапията не е сравнимо с истинската терапия“, казва психотерапевтът Рейчъл Голдбърг. „Въпреки че AI може да предизвика любопитство и да предложи нови перспективи, особено за някой, който се бори сам и има нужда от бърз начин да освободи емоциите и да се справи, той има значителни ограничения."
"Един от най-важните аспекти на успешната терапия е връзката между терапевт и клиент. Изследванията показват, че тази човешка връзка е в основата защо терапията работи, помагайки на някого да расте."
Голдбърг предупреди, че връзките са от съществено значение за клиентите, за да се чувстват достатъчно сигурни, за да изследват себе си и да постигнат личен растеж чрез своите терапевтични сесии.
„Този тип уязвимост и растеж не могат да бъдат възпроизведени от AI, тъй като му липсва способността да формира истински човешки връзки“, добави тя.
Въпреки че AI може да бъде полезен за осигуряване на бърз достъп до стратегии за справяне или за подтикване към саморефлексия, той може да стигне само толкова далеч. Без човешка връзка повечето хора вероятно биха загубили интерес да продължат да се занимават с нея.
„Непоследователната грижа от терапевт може да бъде вредна, потенциално водеща до чувство на отхвърляне или недоверие“, каза Голдбърг. „За разлика от това, въпреки че изкуственият интелект изпитва огромна липса на лично отношение, той не носи допълнителен риск от емоционално увреждане от непоследователна човешка грижа.
„Разликата между AI и истинската терапия е сравняването на ябълки с портокали. Би било по-справедливо да сравним терапевтична работна книга с AI, тъй като в момента AI не може да съпостави способността за съпричастност и валидиране на човек по смислен начин.“
А какво казва ChatGPT по въпроса? Зададохме следния въпрос на ChatGPT: "Какви са плюсовете и минусите на това изкуственият интелект да се ползва като терапевт? Добра идея ли е?", той ни отговори така:
Плюсове:
Достъпност: AI терапевтите могат да бъдат на разположение 24/7, което осигурява подкрепа по всяко време.
Анонимност: Пациентите могат да се чувстват по-комфортно, споделяйки лични проблеми с AI, тъй като липсва човешкият фактор на осъждане.
Ниски разходи: Използването на AI може да бъде по-евтино в сравнение с традиционната терапия.
Последователност: AI може да осигури консистентна терапия, без влияние от настроения или умора.
Минуси:
Липса на емоционална емпатия: Въпреки че AI може да симулира емпатия, то не може да разбере емоциите по начина, по който един човек би могъл.
Ограничено разбиране на контекста: AI може да се затрудни с разбиране на сложни или контекстуално специфични проблеми.
Надеждност: Технологията все още се развива и може да се появят грешки или неправилни интерпретации на информацията.
Зависимост от данни: Ефективността на AI терапията зависи от качеството и обема на данните, на които е обучена системата.
Добра идея ли е? Това зависи от нуждите на индивида. AI може да бъде полезен за подкрепа, но не може напълно да замести човешкия контакт и разбиране, които са важни в терапията.
Прочетете още
- 14:00 Как да си направим кална алея пред блока – пловдивчанин ни показа СНИМКИ
- 12:00 Ще се къпят в щастие: три зодии, които ще имат късмет до края на април
- 15:00 Баба къса теменужки в Морската градина, в Мрежата се разрази дискусия СНИМКИ
- 13:22 Зверско задръстване на изхода на Симитли по пътя за Кулата СНИМКИ