Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов разпореди да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, касаеща естетичната медицина, с оглед предприемане на необходимите промени. Паралелно с това регионалните здравни инспекции стартират извънредни проверки в цялата страна за извършване на нерегламентирани медицински дейности и услуги в сферата на естетичната медицина.
По-рано на среща с изпълнителния директор на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ Иванка Динева министърът беше информиран за предприетите съвместни действия с Главната дирекция „Национална полиция“ за изясняване на всички факти и обстоятелства по случаите на седемте жени, потърсили медицинска помощ в болница „Н. И. Пирогов“ след поставяне на ботулинов токсин.
Междувременно беше създадена и необходимата организация между лечебното заведение, Изпълнителната агенция по лекарствата и дистрибутори за извършване на извънреден внос на ботулинов антитоксин. Първата доставка ще бъде в страната още на 4 февруари.
През последните 10 години в България са регистрирани общо 16 случая на ботулизъм, като само при част от пациентите се е наложило прилагане на ботулинов антитоксин. В периода 2017-2021 г., както и през изминалата 2024 г. няма нито един регистриран заболял.
В допълнение информираме, че т.нар. ботокс (ботулинов токсин) е лекарствен продукт, който се прилага само по лекарско предписание при съответните терапевтични показания и дозировка. На българския пазар са регистрирани шест лекарствени продукта с международно непатентно наименование Botulinum toxin. Пет от тях са показани за временно подобрение на външния вид на бръчки в горната част на лицето, а един е показан за симптоматично лечение при определени медицински състояния и се реимбурсира с публични средства.
Министерството на здравеопазването апелира всички граждани предварително да взимат информирано и отговорно решение при провеждане на естетични процедури.