Качеството на съня ни е едно от най-важните неща, когато говорим за човешкото здраве. Недостатъчната нощна почивка може да има редица сериозни последствия, сред които са стрес, високо кръвно, промяна в теглото и други.
На коя страна спим също оказва влияние на различни здравословни състояние. Затова е добре да сме наясно коя поза да изберем, за да е от полза на собствените ни болежки.
Спане на лявата страна
Това е най-подходящата поза за онези, които страдат от киселини и гастро-езофагеална рефлуксна болест. В същото време спането на лявата страна има неблагоприятно въздействие върху хората със сърдечни проблеми, което е установено с помощта на електрокардиограма.
Спане на дясната страна
Няма категорични данни дали, ако спим на дясната си страна, ще е по-добре за сърцето ни отколкото, ако сме на ляво. Според някои експерти по съня, когато сме надясно притискаме вена кава - голямата вена, която пренася кръв към дясното предсърдие. Отново обаче не е доказано, че ако спим на дясната си страна, ни грози инфаркт.
Коя е подходящата поза за бременните
Изследване от 2019 г. е показало, че няма разлика в здравето на плода в зависимост от това дали майката спи на лявата или дясната си страна, пише lifestyle.bg. И двете обаче имат своите предимства - ако бременната жена спи наляво, натежалата утроба не притиска черния дроб - един от най-големите органи в човешкото тяло. Спането на дясната страна пък улеснява работата на сърцето, което не страда от притискането на плода.
На коя страна да се обърнем за здраво сърце
Докторите са категорични в едно - недостатъчният сън и лошото му качество имат по-пагубни последствия за сърцето, отколкото позата, в която спим, пишат HealthLine.
Прочетете още
- 14:00 Шофьори масово не почистват колите си от снега. Какви са рисковете ВИДЕО
- 15:35 Снежният Шрек от Пловдив вече си има компания – до него се появи Магарето! СНИМКИ
- 16:25 След катастрофа в София: Младо момче се нуждае от средства за операции
- 17:14 Обвиниха Пи Диди за пожарите в LA, а оцелелите вили на Спилбърг и Ханкс родиха конспиративна теория