Здравните власти у нас не са съгласни с разпускането на мерките, защото това може да дове до рязък скок на заболелите от новия щам на коронавируса, който вече се разпространява из европейските страни.
Проф. Костадин Антгелов все пак внесе доза оптимизъм, като обяви, че продължава да се запазва трайна тенденцията за броя на излекуваните - неколокократно над новозаразените – 31 хил. спрямо близо 3 хил., отчете здравният министър.
За неусложнените пациенти 29 на сто заета леглова база, като най-висока тя е в София област, следвана от София град.
Интензивните легла са заети на 43% процента, отново в София област са най-много, следвани от Силистра, Ловеч и Видин.
За жалост обаче сме 9-ти по смъртност в Европйския съюз и запазваме лидерството си на Балканите.
"На фона на това, което се случва у нас, в Европа никак не е оптимистично", отбеляза и главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Притеснението му идва от ситуацията във Великобритания и Нидерландия, където разпространението на новия щам върви с усилени темпове.
"Не води до тежки усложнения, но се разпространява много по-бързо. Неговата заразност е в пъти по-голяма. Досега в България – 10 души заразяват между 5 и 6 души, а на Острова 10 души заразяват 23-ма. Надаваме се по-късно новия щам да дойде до границите ни, за да подготвим здравната ни система", посочи Кунчев.
"Ако предприемем бързо разхлабване на мерките, много бързо ще се усложни ситуацията. Няма начин новия щам да не е влязъл в България, но това разпространение ще продължи", настоя той.
На свой ред началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски предупреди, че болниците ни са в готовност.
"Ние все още нямаме доказателства, имаме заподозрени случаи, но много бързо този щам, измества класичиеския и може да доведе до пренапрягане на здравната система, което може да доведе до това, че нуждаещите се да не могат да бъдат приети за лечение", отбеляза генералът.
"Какво би се случило при навлизането на новия щам - загубите ще бъдат много по-тежки и се солидаризирам с мнението на доц. Кунчев какво и кога да се разхлабва", заключи Мутафчийски.
"Надеждата е във ваксините", посочи за пореден път здравният министър проф. Костадин Ангелов.
"Ако се бяхме увлекли да ваксинираме с всички дози, днес хората нямаше да получат втория си прием, настоя здравният министър, като уточни, че темпът на ваксиниране у нас не е забавен, а правилен.