Смачканите ламарини са най-малкия проблем при катастрофите на пътя. В много от случаите произшествията водят до наранявания и дори до смърт. На мястото на инцидента обаче, всеки може да донесе реални ползи на пострадалите. Ако знае какво да прави да се прави.
Основното изискване за първа помощ е: „Не вреди“. Първата стъпка е да се уверите в личната си безопасност - кола с бензинов двигател изгаря само за 5 минути, освен това винаги има опасност от експлозия. Следователно нашите действия трябва да бъдат възможно най-обмислени.
При инцидент шийният отдел на гръбначния стълб поема първия удар. Неумелото извличане на жертвата от колата може да доведе до смъртта му. Първата стъпка е да се определи нивото на човешкото съзнание. За да направите това, трябва да зададете няколко елементарни въпроси на жертвата, докато фиксирате главата му.
Последното става така: пръсти - на тила на главата, палци - отстрани и отпред - в ъглите на долната челюст. След като извадите пострадалия от колата първо проверете неговия пулс. След това прилагаме цервикална яка (ако има такава в аптечката). Следва проверка реакцията на зеницата към светлина, наличието на дишане и сърдечен ритъм.
Клинична смърт
Трудно е да се говори за клинична смърт на човек, но, за съжаление, такъв изход при сериозна катастрофа е напълно възможен. Наличието на симптоми като липса на съзнание, дишане и сърдечен ритъм, както и нереагираща широка зеница трябва да ни подтикне към извършване на реанимационни мерки по системата за проходимост на горните дихателни пътища - изкуствено дишане и сърдечен масаж.
Полагаме жертвата по гръб на безопасно място върху твърда повърхност и премахваме запушването (ако има такова) на горните дихателни пътища. Главата трябва да бъде наклонена назад, брадичката и долната челюст избутани напред. Опитваме се да оценим дишането: ако е слабо или липсва, би било добре белите дробове да се вентилират уста в уста или уста в нос или с помощта на апарат за изкуствено дишане.
Ако сърдечният ритъм не бъде открит, преминете към индиректен сърдечен масаж. Точката на компресия на гръдния кош трябва да бъде на 2 см над долния ръб на гръдната кост по средната линия. Дланта на дясната ръка е в точката на компресия, дланта на лявата ръка лежи върху дланта на дясната. Пръстите на двете ръце са разперени и не докосват гърдите, ръцете са изправени, дълбочината на компресията трябва да е около 3.5 cm.
Ако един човек оказва помощ, тогава трябва да се направят 15 компресии и две вдишвания, ако двама - 5 компресии и едно изкуствено дишане. В същото време се опитваме да контролираме състоянието на пациента. Свиване на зеницата до светлина, появата на пулс на каротидната артерия, подобряване на цвета на кожата, спонтанно дишане - всичко това показва ефективна реанимация.
Ако пациентът е в безсъзнание, но дишането и сърдечният ритъм са запазени, тогава като цяло (фиксиране на шийния отдел на гръбначния стълб с ръце или яка) е необходимо да го обърнете по корем и постоянно да наблюдавате дихателните пътища, дишането и сърдечната дейност. В случай на нарушение на тези функции трябва незабавно да започне реанимация. За да направите това, трябва да спрете външното кървене (ако има такова), да сложите превръзка върху раната и да анестезирате. При фрактури се поставя шина от импровизирани твърди предмети.
Загуба на съзнание
Често пострадалите при катастрофа губят съзнание. Основните причини за това могат да бъдат липса на въздух, емоционален стрес, вътрешен кръвоизлив, остро сърдечно-съдово заболяване и др.
Преди всичко се препоръчва да се провери наличието на съзнание, дишане и сърдечен ритъм. При тяхна липса трябва да се започне реанимация с помощта на гореспоменатата система. Ако, да речем, загубата на съзнание е краткотрайна (до 3 минути) и сърдечната дейност и дишането са запазени, поставяме пациента по гръб, повдигаме краката му, разкопчаваме яката на ризата, разхлабваме вратовръзката и колана на кръста (ако има) - с други думи осигуряваме достъп на въздух. След това ако има амоняк, поднасяте шишенце с разтвора под носа на пострадалия за да вдиша няколко пъти изпаренията на амоняка.
Ако загубата на съзнание е повече от 3 минути, трябва да обърнете пациента по корем, да освободите горните дихателни пътища, да приложите нещо студено към задната част на главата. В същото време продължаваме да наблюдаваме дишането, сърдечната дейност.
Кървене
По правило нараняването е придружено от кървене. Тя може да бъде вътрешно и външно. Ако подозирате вътрешно кървене, проявяващо се с бледност на кожата, студена пот, нарастваща слабост, загуба на съзнание, трябва да поставите пациента по гръб с повдигнати крака.
Външното кървене се разделя на венозно, артериално и капилярно. При първото се отделя тъмна на цвят кръв в непрекъснат поток. За да го спрете, е необходимо да поставите стегната превръзка върху повърхността на раната.
Артериалното кървене се счита за най-опасното. Тя се различава по това, че кръвта се отделя на мощни пулсиращи струи. Можете да го спрете, като натиснете увредения съд с пръсти точно над мястото на раната, последвано от налагане на стегната превръзка. Турникетът не трябва да спира кръвта повече от час, за това фиксираме времето на поставянето му.
Капилярното кървене обикновено се появява при значителен ранен дефект на кожата. В този случай, като правило, цялата повърхност на раната кърви. За спиране се препоръчва използването на хемостатична гъба и стегната превръзка.
Счупвания
Както показва практиката, всеки повече или по-малко сериозен инцидент рядко минава без фрактури. Фрактурите се делят на отворени и затворени. Ако жертвата има силна болка, рязко увеличаване на болката при движение или опит да се облегне на увредения крайник, деформация и подуване на мястото на нараняване, определено може точно да се диагностицира затворена фрактура.
При открита фрактура се наблюдава деформация и подуване на крайника на мястото на нараняване, а костните фрагменти понякога излизат от раната. Раната трябва да се обработи и да се постави шина, която да се фиксира зад ставата над и под мястото на нараняване. Просто не поставяйте костни фрагменти сами - без необходимите знания е по-лесно да навредите, отколкото наистина да помогнете.
Изгаряния
Според степента на увреждане изгарянията се делят на 4 степени. 1 и 2 степен се характеризират със зачервяване на кожата и появата на мехури, пише Аутомедия. В такъв случай трябва да поставим изгорената повърхност под струя студена вода възможно най-скоро, да наложим чиста, суха превръзка и нещо студено върху нея.
При 3 и 4 степен се появяват участъци от овъглена кожа с обилно отделяне на кървава течност. Мястото на изгаряне трябва да се покрие със стерилна кърпа и да се приложи нещо студено отгоре. При обширни изгаряния е необходимо да се пие много вода.
Прочетете още
- 15:00 "Ако си на спирката – вдигни ръка" - как софиянци търсят решение на транспортната криза
- 12:00 Сливенски пожарникари спасиха коте, паднало във водосточна тръба СНИМКИ
- 11:00 Мъж се сби с друг, за да спаси кученце, носено в торба
- 11:30 Статуя на Григор Димитров се появи в карловското село Дъбене ВИДЕО