В танзанийския град Аруша, разположен в северната част на страната, е регистрирано огнище на инфекциозна болест Марбург. Това е рядко заболяване, подобно на Ебола, което причинява тежка хеморагична треска и може да бъде фатално в 88% от случаите без лечение. Това стана известно днес, 21 януари, от източници на New York Post.

Световната здравна организация за първи път съобщи за вероятното огнище на болестта в Танзания на 14 януари, когато лекарите регистрираха смъртта на осем души в района на Кагера. Няколко часа по-късно обаче официални представители на страната отрекоха този факт и заявиха, че резултатите от медицинските изследвания не потвърждават заболяването.

Няколко дни по-късно обаче президентът на Танзания Самия Сулуху-Хасан говори в Додома (столицата на страната) заедно с генералния директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус, потвърждавайки избухването на болестта. Както се оказа, по-нататъшните тестове действително са потвърдили вируса Марбург.

Струва си да се отбележи, че вирусът избухна в Танзания за втори път от 2023 г. След това заболяването е регистрирано в същия регион Кагера. За вероятна причина за разпространението на вируса се смяташе Руанда, която граничи с региона и в която преди това също беше регистрирано разпространение на опасния вирус.

Медицински работник носи храна в изолационна палатка, в която се помещава мъж, поставен под карантина след контакт с носител на вируса Марбург, в Националната болница Kenyatta в Найроби, Кения, 8 октомври 2014 г. / Снимка: Ben Curtis/AP

Марбургски вирус: каква е основната опасност

Заразяването с вируса Марбург може да стане при контакт с прилепи от вида Rousettus aegyptiacus, зелени африкански маймуни и дори прасета, установиха учени.

Вирусът се разпространява между хората чрез контакт с кръв и секрети, както и чрез контакт с повърхности, замърсени с тези течности - например спално бельо, дрехи и др.

Заболяването е придружено от висока температура, силно главоболие, диария и коремни спазми, гадене и повръщане. Инкубационният период може да продължи от 2 до 21 дни.

Засега няма регистрирани ваксини или антивирусни лекарства, които биха помогнали в борбата с болестта, според Центъра за обществено здраве към Министерството на здравеопазването на Украйна.

Заслужава да се отбележи също, че в Европа през последните четири десетилетия само един човек е починал от Марбургския вирус.

Превод: GlasNews.bg