Вариантът Омикрон е началото на края на една пандемия, но отшумяването ще продължи поне 2-3 години. На това мнение е ръководителят на Инфекциозна микробиология към БАН проф. Христо Найденски.
Математикът проф. Огнян Кунчев пък очаква новият вариант на коронавируса да стане доминиращ в началото или средата на януари.
Експертите дават пример с Южна Африка, където Омикрон измести Делта варианта за по-малко от 2 седмици.
Според професор Кунчев трябва да има затягане на мерките у нас, както и да започне тестване по границите, за да не се допуска навлизането на вируса в страната.
"Все още не се знае дали, а и кога ще се актуализират ваксините към новите мутации на вируса, затова към този момент трябва да се продължи с прилагането на бустерна доза", посочи той пред Bulgaria ON AIR.
По думите на проф. Христо Найденски, хората не трябва да се успокояват, че пандемията отминава, тъй като Омикрон е петият вариант на коронавируса, който има над 50 мутации.
По думите му колкото повече нарастват мутации, толкова повече специфичността на ваксината пада и ще трябва да се пристъпи към актуализация на ваксините и към прилагането на нова ваксина.
Ваксините ще спрат и Омикрон. СЗО обяви: Не е нужен нов препарат!
Китайски учени назоваха трите основни опасни свойства на Омикрон
Прочетете още
- 18:37 Опасност от нови пламъци в Пазарджик! Пожарникари и полиция пазят хората ВИДЕО
- 16:00 От зори: Младежи вандалстват в София, повредиха спирка на градския транспорт СНИМКИ
- 20:09 Пожар гори край пътя между Карлово и село Васил Левски
- 18:00 Асеновградчанка: Дете с тротинетка щеше да стане на кайма на ул. "Съединение"