Повече от половината хора (60%) са податливи на фалшиви симптоми на коронавируса. Те могат да почувстват задух, стягане в гърдите и повишена температура, но тези фактори изобщо не показват заболяване, а по-скоро показват нещо друго.
Оказва се, че хората с повишена тревожност се сблъскват с подобни симптоми. "Обикновено тези хора са били болни от коронавирус или техните близки са страдали от болестта. В такава ситуация човек трябва да бъде предпазлив към другите, проявява се повишена нервност", обясни социалният психолог Найля Бирарова пред NEWS.ru.
Типът личност на човек играе важна роля. И сега - внимание! "Рисковата група" включва ярки, креативни, емоционално подвижни натури, на които им липсва подкрепа и внимание.
"Това е като самохипноза и самовнушение. Когато болестта носи на човека не само страдание и неудобства, но и положителни моменти - грижи, възможност да бъде в центъра на вниманието, тогава подсъзнателно той кара тялото да усети всички симптоми на заболяването", казва клиничният психолог Елена Дорош.
Като се има предвид това, фалшивите симптоми на коронавируса са опасни. Трудно е човек да преодолее стреса, тялото се "поврежда" поради разстроени нерви, имунитетът отслабва.
"Стресовите ситуации могат да доведат до истинска инфекция с коронавирус. В момента, когато отслабеният имунитет се сблъска с реална заплаха, той няма да може да й устои", отбеляза Яна Якупова, психотерапевт.
Какво ни съветват специалистите? Можете да спасите ситуацията, като ограничите информацията: не трябва да четете новини за коронавируса, да гледате програми по тази тема, да търсите симптоми. По-добре е да прекарате това време в приятна комуникация с близки.
Превод: Glas.bg
Снимка: Светлана МАКОВЕЕВА