Директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов обяви, че все още не е официално потвърдено, че в България вече има хора, заразени с новия щам на коронавируса, след като вчера началникът на Националния опративен щаб ген. Мутафчийски предупреди, че ако британският щам стане доминантен у нас, заболеваемостта и смърттността ще скочат седем пъти.
Бързо разхлабване на мерките у нас – бързо разпространение на британския щам!
"Казваме тези неща, не за да плашим хората. Това, което се случва в Европа според мен е трета вълна. Това е в Нидерландия, Франция, Великобритания, Испания. Не са малко нарастващите случаи, това, че сме оазис в момента, не трябва да ни притъпява вниманието, трябва да сме сериозно подготвени", посочи Балтов пред bTV.
"Говорим за една много по-заразна модификация на вируса. Този щам е много по-агресивен, навлизайки ще измести по-слабия щам и повече хора ще бъде заразени", уточни професорът.
"В Пирогов сме готови, тези 450 легла, които бяха разкрити, са готови отново да бъдат включени за пациенти с коронавирус. Около 25% са болните в лечебното заведение, които са с коронавирус. В момента се грижим за 18 пациенти в интензивно отделение и 100 със средно-тежка форма на COVID-19. Осем души от апаратно дишане успяхме да ги върнем към нормален начин на живот", разказа още Асен Балтов.
Прочетете още
- 14:07 ГДБОП задейства Amber Alert за издирваната Наталия
- 14:00 "Нека семейството на Христина не бъде само": Вдигат нов протест за смъртта на майката, погубена от АТВ
- 12:00 Джулай в Каваци остави след себе си райски газ, счупени пътеки и много въпроси
- 13:03 Честност в Благоевград: Мъж намери изгубени вещи на пътя и изчака собственика пред Първо РУ