Свинете, пилетата и плъховете биха могли да се окажат ключа към справяне с COVID-19, сочи ново изследване.

Оказва се, че те са имунизирани срещу коронавируса заради формата на клетките си, казват учените. Проучването на университета в Станфорд обяснява защо някои животни, включително котки и говеда, са податливи на инфекцията, а други не, разкрива "Стъди Файндс".

Откритието може да доведе до лекарство, което да крие "ключа" за улавяне на вируса, който да му попречи да взаимодейства с клетките. Смята се, че пандемията е започнала, когато вирусът SARS-CoV-2, който причинява коронавирус, е прескочил от прилепи или панголини към хората.

Изследователите са изследвали как шипа на вирусния протеин се закача върху клетките. SARS-CoV-2 навлиза в клетките чрез свързване към специфичен ген, известен като ангиотензин-конвертиращ ензим 2 или ACE2.

Тези рецепторни гени са на повърхността на нашите клетки. Компютърни симулации показват за първи път как се свързва с различни ACE2 рецептори, подобно на влизане на ключ в ключалка.

Те демонстрират "ключалките" на някои животни, които пасват по-добре, включително при хората. Това прави тези видове по-податливи на инфекция. 3D моделите също идентифицират определени структурни характеристики, уникални за тези видове.

Коронавирусът оказва се не е непознат за животните. Съобщава се за COVID-19 при котки в САЩ и Белгия, норки в холандски ферми и дори при лъвове и тигри в зоопарка в Бронкс в Ню Йорк.

"Във всички тези случаи "превозното средство" изглежда е заразен човешки приемник. По-важното е, че в случая с фермите за норки в Холандия има данни за предаване от човек на животно и отново на човек", пишат авторите на изследването.

Проучванията показват, че камили, коне, овце и зайци също могат да бъдат заразени, но не и пилета, патици, прасета, мишки и плъхове. Коронавирусът вече е убил около 1,5 милиона души по света - и до момента е заразил около 65 милиона.