Баща ми страда от ужасна сенна хрема, баба ми е алергична към котки. Аз имам същата алергия като баща ми. Колко голям е рискът детето ми да унаследи това заболяване? Възможно ли е още преди забременяването някак си да се намали този риск?
Габриела Стефанова, гр. Пазарджик
Науката активно се занимава с опити за редактиране на генома. Но можем да дадем полезни съвети и сега на бъдещите родители. Например, ако е възможно, трябва да планирате зачеването и раждането в периодите, които не съвпадат със сезона на цъфтежа (есен или зима). И двамата бъдещи родители - майката и бащата, трябва да се подготвят правилно за това събитие: да водят здравословен начин на живот, да не пушат (пушенето значително увеличава нивото на имуноглобулин Е).
По време на бременността и кърменето жената трябва да спазва определени правила по отношение на храненето. Това не означава, че трябва да гладува. Точно обратното, това може да предизвика също развитието на алергия при детето, веднага щом срещне непознат продукт. Необходимо е да се яде всичко. Така се формира феноменът “орална толерантност към алергените”.
Но е важно всичко да се прави с мярка, защото, ако бъдещата или кърмещата майка започне да злоупотребява с консумирането на определени продукти, детето може да развие алергия още през първите месеци от живота си. Особено внимателно трябва да се консумират високоалергенните храни: мляко, риба, морски дарове, ядки, зърнени храни, пилешки яйца, цитрусови плодове.
Рискът от развитие на алергии при децата се повишава при ранното отбиване и преждевременното въвеждане на отделните храни - захранване на детето (до 4 месеца), както и къпането му в билкови настойки и използването на билкови лекарства. Също така е много важно правилното хранене на детето. Например, избягване на пържени храни, които увеличават риска от алергии и ограничаване на консумацията на промишлено преработени храни.