Директорът на спешна болница "Пирогов" проф. Асен Балтов настоя, че е необходимо да се въведат строги мерки срещу коронавируса за две седмици.
"Според мен трябва да бъдат затворени временно, поне за две седмици, детските градини. Учениците от 1 до 5 клас да минат онлайн, доколкото могат. Естествено, не може да затвориш децата, а да оставиш фитнесите и ресторантите да работят. Смятам, че наистина трябва да разберем, че има нужда от две седмици със строги мерки", категоричен беше той.
Новите мерки за цялата страна влизат в сила от понеделник, за столицата по-рано!
Проф. Балтов отново подчерта, че вирусът се е видоизменил.
"От 46 постъпили в болниците, само двама нямат английския вариант. Той вече трайно се е настанил в България, в София", допълни директорът на спешната ни болница.
Той коментира още, че има все повече пациенти с коронавируса под 18-годишна възраст, които се нуждаят от лечение в болница.
"Всички са с пневмония и се лекуват с антибиотици. Засега няма такива в тежко състояние. През изминалия пик имаше и такива, които се нуждаеха от апаратна вентилация", обясни проф. Балтов.
Той съобщи, че в "Пирогов" постепенно се запълват леглата: "С днешна дата имаме 390 души, настанени в болницата, от които 10 деца. 40 пациенти са интубирани".
Настоя, че все още се поемат пациентите, които пристигат в лечебното заведение.
Тревога в 5 области, там вирусът поваля най-много. В Търговище e най-добре
"Правят се всякакви необходими изследвания. Ако наистина нямаме подходящи легла, защото тези с кислород се изчерпват, тогава се насочват през Спешна помощ на друго място", обясни проф. Балтов.