Упражнението само през уикендите може да бъде също толкова полезно за забавяне на умствения упадък, колкото тренировката през цялата седмица, казаха изследователи.

Проучване в British Journal of Sports Medicine установи, че упражненията само за един или два дни са по-ефективни за намаляване на риска от лека деменция, отколкото по-редовните тренировки.

Това добавя към все повече доказателства, че не колко тренирате, а фактът, че го правите, подобрява здравето.

Отделно проучване, публикувано миналия месец, установи, че да си "войн" с упражнения през уикенда, намалява риска от развитие на повече от 200 заболявания, вариращи от високо кръвно налягане и диабет до разстройства на настроението и бъбречни заболявания.

Последното проучване заключава: „Моделът на физическа активност само през уикенда може да бъде по-удобен вариант за заетите хора по света.“

Изследователите установяват, че рискът от лека деменция е намален средно с 15% при хора, които спортуват веднъж или два пъти седмично, и с 10% при „редовно активните“, които спортуват по-често.

След като взеха предвид факторите, които биха могли да повлияят на резултатите, като възраст, тютюнопушене, продължителност на съня, диета и прием на алкохол, изследователите предположиха, че и двата модела на упражнения имат сходни ефекти.

„Открихме, че около 10% от случаите на лека деменция ще бъдат елиминирани, ако всички възрастни на средна възраст участват в спорт или упражнения веднъж или два пъти седмично или по-често“, казаха те. „Доколкото ни е известно, това е първото проспективно кохортно проучване, което показва, че моделът на физическа активност през уикенда е свързан с намален риск от лека деменция.“

Учени от Колумбия, Чили и Глазгоу проучиха два набора от данни от проучването на проспективното проучване на Мексико Сити за най-новите изследвания.

Около 10 033 души на средна възраст 51 години са попълнили и двете проучвания.

Авторите предлагат няколко възможни обяснения защо упражненията могат да предпазват мозъка.

„Упражнението може да повиши концентрациите на невротрофичен фактор, получен от мозъка - молекули, които поддържат растежа и оцеляването на невроните, и пластичността на мозъка“, казаха те.

„Физическата активност също се свързва с по-голям обем на мозъка, по-голяма изпълнителна функция и по-голяма памет.“

Второ проучване в същото списание също установи, че упражненията с всякаква интензивност са свързани с 30% по-нисък риск от смърт поради каквато и да е причина след диагностициране на деменция.

Тези изследователи казаха, че засегнатите хора трябва да бъдат насърчавани да продължат или да започнат рутинни упражнения, особено като се има предвид, че средната продължителност на живота след диагностициране на деменция може да бъде само около четири до пет години.

Снимка: Freenage Stock