Хроничните заболявания, като рак и дълготрайни инфекции, могат да отслабят имунната система, правейки я по-малко ефективна в борбата с тези и други заболявания. Изследване, проведено от Института по инфекции и имунитет Питър Дохърти и Центъра за ракови заболявания Питър Маккалъм, идентифицира рядък тип имунни клетки, известни като стволови Т клетки, които играят решаваща роля за поддържане на имунната система активна за дълги периоди от време, пише eCancer.

Стволовите Т клетки, за разлика от обикновените Т клетки, имат специална способност да се обновяват и да устояват на изтощението, което е едно от основните предизвикателства при лечението на хронични заболявания. Резултатите от изследването, публикувани в списание Science Immunology, разказват за протеина ID3, който е отговорен за поддържането на силата на тези клетки.

Научната работа на учените показва, че ID3+ Т клетките имат много по-голяма способност да оцеляват от другите Т клетки, което ги прави особено полезни в борбата с дълготрайни инфекции и рак. Катарина Гаго да Граса, следдипломна студентка в университета в Мелбърн и един от първите автори на изследването, обяснява, че тези клетки са в състояние да поддържат силен имунен отговор за дълго време, намалявайки вероятността от имунно изтощение.

Това е важно, тъй като при заболявания като рака имунната система често става твърде слаба, за да продължи борбата. Ако тези клетки се поддържат активни, тялото ще може да поддържа надеждна защита за дълго време. Друго ключово откритие в проучването е, че определени сигнали в тялото могат да увеличат броя на ID3+ Т клетките. Това може да подобри лечения като CAR Т-клетъчна терапия, която се използва за насочване и унищожаване на раковите клетки.

Въпреки че CAR T терапията е успешна в някои случаи, нейната ефективност често намалява с течение на времето поради изчерпване на имунната система. Чрез повишаване на активността на ID3, изследователите вярват, че могат да укрепят Т клетките и да направят тази терапия по-трайна. Професор Рики Джонстън, изпълнителен директор по изследване на рака в университета Питър Мак и един от авторите на изследването, казва, че разбирането как да се стимулират ID3+ Т клетките може да доведе до разработването на по-ефективни стратегии за лечение на рак.

В допълнение към подобряването на лечението на рака, тези открития от изследването могат да допринесат за разработването на по-силни имунотерапевтици и ваксини.

Д-р Даниел Уцшнайдер, ръководител на лабораторията в института Дохърти, казва, че преодоляването на имунното изтощение остава едно от най-големите препятствия при лечението на хронични заболявания. Той подчертава, че като използват потенциала на тези Т-клетъчни стволови клетки, учените ще могат да създадат ваксини и лечения, които осигуряват дълготрайна защита срещу болести като ХИВ и хепатит B и C.

Превод: GlasNews.bg