Скорошно проучване, което анализира медицинските досиета на повече от 1,2 милиона възрастни пациенти в Южна Калифорния, посочи връзката между замърсяването на въздуха, причинено от горски пожари, и риска от развитие на деменция. Това означава, че подобни пожари са опасни не само за околната среда и белите ни дробове, но също така могат да бъдат отговорни за "изсъхването на умовете ни", пише общественото радио Boise State.

Проучването, публикувано в списанието JAMA Neurology, се фокусира върху PM2.5, фини частици с диаметър по-малък от 2,5 микрометра, и сравнява тяхното излагане от източници на горски пожар с други техни източници. Резултатите показват, че за всеки допълнителен микрограм PM2,5 от горски пожари на кубичен метър въздух за три години, вероятността от развитие на деменция се увеличава с цели 18%. За разлика от това, при липса на горски пожари, PM2.5 увеличава риска само с 1%.

Водещият автор на изследването д-р Холи Елзър, невролог в Университета на Пенсилвания, подчертава важността на получените резултати на фона на увеличаването на броя на горските пожари, причинени от изменението на климата. „Тъй като глобалното изменение на климата причинява горските пожари да стават по-интензивни и по-чести, тези резултати предполагат, че това е реален и опасен рисков фактор за развитие на деменция“, казва тя.

Елсер също отбеляза, че частиците от горски пожар могат да представляват по-голям невротоксичен риск, тъй като се образуват при по-високи температури, по-малки са и преминават кръвно-мозъчната бариера по-лесно. Интензивното, краткотрайно излагане допълнително увеличава заплахата. За да се намали рискът от експозиция, неврологът съветва да се следи индексът на качеството на въздуха (AQI) и да се ограничи експозицията на открито, ако AQI надвишава 100. Ако е необходимо, се препоръчва да се използват маски N95 или KN95 на открито и да се подобри качеството на въздуха в помещенията с филтри за домашни пречистватели на въздух. Проучването подчертава необходимостта от предприемане на действия като решение на многото климатични предизвикателства, пред които ще се изправим в недалечното бъдеще.

Снимка: Архив

Констатациите на авторите допълват нарастващия брой доказателства, свързващи факторите на околната среда с дългосрочните последици за здравето.

В глобален мащаб броят на горските пожари се е увеличил с около 13% през последните две десетилетия, особено в региони като Съединените щати, Австралия и Южна Европа. Според проучване на Института за световни ресурси до 2100 г. площта на районите, изложени на горски пожари, може да се увеличи с почти катастрофалните 50%, ако емисиите не бъдат ограничени.

Превод: GlasNews.bg