Фармакологичните контрацептиви отдавна са известни със своята двусмислена репутация и изобщо не говорим за моралната страна на въпроса. Сега, съдейки по всичко, може да се появи нов ред в списъка с негативните им ефекти върху здравето.

Група канадски изследователи публикуваха резултатите от новото си проучване, което предполага, че оралните контрацептиви могат да повлияят на структурата на мозъка, като потенциално повлияят на поведението на жените, пише Medical News.

139 жени на възраст между 23 и 35 години са участвали в проучването, ръководено от Александра Бруилард от Университета на Квебек в Монреал. Били са направени сравнения между 62 жени, които към онзи момент са приемали орални контрацептиви (ОК), 37 жени, които са ги приемали в миналото, и 40 жени, които никога не са ги приемали, с 41 мъже, добавени за допълнителен контраст.

Използван е магнитен резонанс (MRI) за измерване на обема на сивото вещество и дебелината на кората в различни области на мозъка.

Проучването е установило, че жените, приемащи ОК, имат по-тънък вентромедиален префронтален кортекс, област, участваща в регулирането на емоциите, вземането на решения и оценката на риска. Такова усъвършенстване теоретично би могло да повлияе на социалното и импулсивното поведение, може би чрез намаляване на реакциите на страх и отблъскването на риска.

Има ли риск от продължителната употреба на противозачатъчни?

Въпреки по-големия обем на сивото вещество в областите, свързани с ученето и контрола, наблюдавани при жените в сравнение с мъжете, което може да обясни цялостната по-ниска импулсивност при жените, само потребителите на OC показват специфично изтъняване. Авторите подчертават необходимостта от повече изследвания, за да се определи дали тези анатомични различия имат значителни поведенчески или психологически последици.

Повече от 150 милиона жени по света използват орални контрацептиви, признати за тяхната висока ефективност при предотвратяване на бременност. Употребата им обаче е свързана с рискове като промени в настроението, промени в теглото и други физически симптоми. Brouillard посочва, че докато физическите ефекти обикновено се обсъждат с пациентите, потенциалното въздействие върху структурата на мозъка и емоционалната регулация рядко се обсъжда.

Целта на изследването не е да обезсърчи употребата на ОК, а да привлече вниманието към по-малко известен потенциален ефект върху мозъка. То е предназначено да повиши научния интерес към здравето на жените и да стимулира дискусия за въздействието на ОК върху развитието на мозъка.

Превод: GlasNews.bg / Снимка: DALL-E/Valentyn Surnin