Филми, направени с помощта на изкуствен интелект (AI), ще могат да спечелят най-добрите награди на Оскарите, смятат организаторите. Академията за филмово изкуство и наука издаде нови правила в понеделник, според които използването на AI и други дигитални инструменти "нито ще помогне, нито ще навреди на шансовете за постигане на номинация".
Generative AI – който може да създава текст, изображения, аудио и видео в отговор на прости текстови подкани – помогна да се създадат някои от филмите, отличени с най-високи отличия в индустрията през март.
Но Академията каза, че все пак ще вземе предвид човешко участие, когато избира своите победители.
Академията каза, че нейният нов език относно допустимостта за филми, направени с помощта на генеративни AI инструменти, е препоръчан от нейния Съвет за наука и технологии.
Съгласно по-нататъшни промени в правилата, обявени в понеделник, членовете на Академията вече трябва да гледат всички номинирани филми във всяка категория, за да могат да участват във финалния кръг на гласуване, който определя победителите.
Използването на AI във филмите стана гореща тема, след като Ейдриън Броуди взе наградата за най-добър актьор за ролята си в The Brutalist на тазгодишната церемония по раздаването на Оскарите през март. Филмът използва генеративен AI, за да подобри акцента на актьора, когато той говори унгарски.
След това се оказа, че подобна технология за клониране на глас е използвана за подобряване на певческите гласове в спечелилия Оскар мюзикъл Емили Перес.
Способността на технологията бързо да променя или да съвпада с тона и стила на даден изпълнител или да извършва редакции като фина промяна на външния вид на някого, й помогна да стане по-популярна в производството на музика и филми.
Но използването на AI остава спорно и артисти и актьори изразиха загриженост относно материала, използван за обучение на такива инструменти, и въздействието му върху техния поминък.
Актьори и сценаристи по-рано подчертаха опасенията за загуба на работа заради AI по време на стачките в Холивуд през 2023 г.
„Ако можете да вземете лицето, тялото и гласа ми и да ме накарате да кажа или направя нещо, за което нямам избор, това не е добре“, каза актрисата Сюзън Сарандън. И сценаристите са загрижени, че студиата ще се стремят да намалят разходите и да спестят време, като използват инструменти като ChatGPT на OpenAI за задачи като проучване, лечение и писане на сценарии, вместо хора.
Предпазните мерки около използването на AI бяха установени като част от споразуменията, постигнати между синдикатите и студията, които отбелязаха края на стачките.
Но докато някои актьори привидно са прегърнали технологията, други, като Скарлет Йохансон, издадоха предупреждения за нейния потенциал да позволи злоупотреба с техния образ или подобие.
Аниматори пък казаха през 2024 г., че генеративните AI инструменти все още не са достатъчно добри, за да могат да възпроизвеждат качеството на тяхната работа - със сигурност не според награден стандарт.
„Все едно да ти помага лош писател“, каза Джонатан Кендрик, съосновател и председател на глобалната стрийминг услуга Rokit Flix. „Разбира се, че ще направи контур, но ако имате нужда от нещо с емоционална тежест, AI няма да ви донесе Оскар.“