Инвазивните видове, които масово унищожават култури и гори, разпространяват патогени и унищожават местообитанията на цели популации, се разпространяват с все по-бързи темпове по света. Уви, човечеството се оказа безсилно пред тази многохилядна армия от вредители и не можа да спре тази вълна.

Според Междуправителствения научен консултативен панел (IPBES) на Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие поражението в тази война струва на световната икономика 400 милиона долара годишно щети и пропуснати приходи. Освен това учените смятат, че в действителност тези плашещи цифри дори са „значително подценени“.

Изследователите публикуваха мащабен доклад, който очертава колко зле нашата планета страда от нашествието на инвазивни видове - общо докладът каталогизира повече от 37 000 така наречени "извънземни" - видове, които са пуснали корени далеч от обичайните си местообитания, пише Science Alert. Те включват водния зюмбюл, който задуши езерото Виктория в Източна Африка, плъховете и кафявите змии, които унищожиха видовете птици в Тихия океан, и комарите, които излагат повече региони на Зика, жълта треска, денга и други болести.

Докладът също така отбелязва, че броят на инвазивните видове, които са се установили далеч от обичайните си домове, е в плашеща възходяща тенденция, като сметките за щети се учетворяват средно на десетилетие. Това продължава от 1970 г. Авторите на изследването смятат, че икономическият растеж, нарастването на населението и рязката промяна на климата само ще доведат до увеличаване на честотата и мащаба на биологичните инвазии. В резултат на това въздействието на инвазивните видове само ще се увеличи и засили в бъдеще.

Статистиката показва, че в световен мащаб само 17% от страните имат закони и разпоредби за справяне с тази инвазия. Учените смятат, че разпространението на инвазивни видове е убедително доказателство, че „бързото разширяване на човешката дейност коренно променя природните системи“. Нещо повече, това се случва толкова бързо и неочаквано, че доведе нашата планета до нова геоложка епоха - Антропоцен.

Изследователите смятат, че водният зюмбюл, който някога е покривал 90% от езерото Виктория в Африка и буквално е задушил всичко живо в него, е бил пренесен в Руанда от белгийските колониални власти като декоративно градинско цвете. С течение на времето обаче той слезе по реката и буквално завладя нови територии.

Евърглейдс във Флорида гъмжи от опустошителни потомци на бивши домашни любимци и стайни растения, от петфутови бирмански питони и ходещи сомове до катерещи папрати от Стария свят и бразилски чушки.

По-често обаче инвазивните видове навлизат в нови територии съвсем случайно, като си проправят път в баластните води на товарни кораби, контейнери или дори куфари на туристи. Например учените смятат, че стършелите убийци, способни да унищожат цяло пчелно семейство с едно нападение, са пристигнали в САЩ от Азия в един от транспортните контейнери.

Докладът посочва, че днес инвазивните видове са отговорни за 60% от всички регистрирани изчезвания на растения и животни. Те също така се считат за една от първите 5 причини заедно със загубата на местообитания, глобалното затопляне и замърсяването. Още по-опасно, предупреждават изследователите, е, че всички тези фактори работят заедно, за да оставят вида буквално без шанс за оцеляване.

Учените смятат, че днес има само три основни линии на защита срещу тези „упорити извънземни“:

предотвратяване;
изкореняване;
задържане.

Уви, опитите за изкореняване обикновено са неуспешни във водни обекти и открити водни пътища, както и големи площи в околността.

Превод: GlasNews