През уикенда Филипините бяха развълнувани от необичайна новина - 433 души наведнъж спечелиха джакпота в държавната лотария. В резултат на това хората трябваше да си поделят 236 милиона песо (около 4 милиона долара), пише Science Alert .

Как изобщо е възможно това? Резултатите от лотарията предизвикаха вълна от възмущение и подозрение сред печелившите и хората започнаха да настояват за разследване на този "почти невъзможен" резултат от лотарията.

На помощ обаче се притекъл математик. Ученият уверява, че основното разбиране на вероятността и човешката психология правят този резултат не толкова неправдоподобен.

Как работи лотарията

Всеки билет за лотария съдържа шест числа от 1 до 55, а последователността от спечелени джакпоти се определя на случаен принцип. Притежателят на билета печели джакпота, ако шестте числа в него съвпадат с шестте изтеглени числа.

Така всеки билет има:

6 от 55 шанса да получите първото число x 5 от 54 шанса да получите второто x с 4 от 53 шанса да получите третото x с 3 от 53 шанса да получите четвъртото x 2 от 51 шанса за получаване петият х 1 на 50 шансове за получаване на шестия.

* където x е знакът за умножение.

В резултат на това всеки билет има шанс да спечели джакпот от 1 към 28 989 675.

Какви са шансовете да ударите джакпота

Математикът твърди, че без да се знае точният брой продадени билети, е невъзможно да се изчисли вероятността да се получат 433 печеливши билета.

Според една обща оценка общо са продадени около 10 милиона билета. Така шансът за печалба изглежда невероятен - 1 от 1, последвано от 1224 нули. Всичко обаче не е толкова просто.

Според учения този подход не включва данни за човешкото поведение и психология. А трябва.

Този подход предполага, че всеки, който си купи билет, има равен шанс да избере всяка от всички възможни комбинации. Но учените отдавна са забелязали, че някои комбинации от числа са много по-популярни от други.

Повече психология, отколкото вероятност

Ученият смята, че си струва да се обърне внимание на печелившите числа - 9, 18, 27, 36, 45 и 54. Разглеждайки тези числа и таблицата за умножение, може да се проследи ясен модел на произволно изтеглени числа. Математикът смята, че най-вероятно именно тази закономерност е привлякла вниманието на хората.

Любопитно е, че подобен прилив на печеливши беше наблюдаван преди четири години във Великобритания - пет от шестте числа бяха кратни на седем. И след това през 2020 г. в Южна Африка - тук поредицата от числа 5, 6, 7, 8, 9, 10 спечели.

В резултат на това ученият смята, че хората са изненадващо зле в разбирането как трябва да изглежда низ от наистина произволни числа. Доказателството за това идва от проучване, в което хората са били помолени да измислят произволно число. В резултат на това се оказа, че субектите са два пъти по-склонни да избират нечетни числа, отколкото четни.

Може ли да е измама

Според математика самият факт, че 433 души са закупили печеливши билети, все още не е убедително доказателство за измама.

Без информация обаче колко билета от държавната лотария са реално продадени, уви, няма как да сме 100% сигурни. Данните от други лотарии обаче показват, че това число просто не може да се счита за нещо необичайно.

Превод: GlasNews