Хипнозата е съвсем реален феномен, всъщност това е психическо състояние, по време на което хората проявяват фокусирано внимание, ярки фантазии, повишена чувствителност към внушения и намалено периферно съзнание, пише PSY Blog .
С други думи, хипнозата поставя хората във вид транс и може да бъде много ефективна терапия, особено за болка или тревожност. Хипнозата обаче е обвита и в много митове и мистерии, които учените са решили да разсеят.
Чрез хипноза човек действително може да постигне вълнуващи ефекти:
зрителни и слухови халюцинации;
движение на тялото без намерение;
изпитват по-малко болка.
Важно е обаче да се разбере, че голяма част от това, което хората вярват за хипнозата, всъщност е пълна глупост.
Мит 1. На хипноза подлежат само умствено слабите
Любопитното е, че нещата стоят точно обратното – колкото по-висока е вашата интелигентност и самоконтрол, толкова по-лесно всъщност се поддавате на хипнозата. Факт е, че влизането в хипнотичен транс изисква концентрация, така че хората с психични проблеми могат да бъдат много трудни под хипноза.
Изследователите обаче посочват, че само защото ви е трудно да влезете в хипнотично състояние, не означава, че нещо не е наред с вас. Учените отбелязват, че хората естествено варират в степента си на чувствителност към хипноза - изследванията показват, че около 30% от населението на света е относително устойчиво на хипноза.
Въпреки това, изследователите отбелязват, че с известни усилия, в крайна сметка всеки може да постигне хипнотично състояние.
Мит 2. Под хипноза хората са безпомощни.
Всъщност изследователите смятат, че хипнотизираните хора все още са във връзка със своя морал и поведение и затова е доста трудно да накарате човек да направи нещо, което обикновено не би направил.
Въпреки това, с помощта на хипноза все още е възможно да се намалят задръжките, тогава хората ще приемат по-лесно внушенията. Изследователите отбелязват, че сценичните хипнотизатори са склонни да разчитат на тази повишена внушаемост и също така предпочитат да избират хора, които „няма да имат нищо против малко внимание“.
Учените отбелязват, че така учените карат хората да крякат като патици или нещо подобно. Помислете само, в живота ни определено има хора, които биха крякали като патица, ако това означаваше, че някой ще му обърне внимание.
Мит 3. Хипнозата е сън
Въпреки факта, че хората изглеждат сякаш спят (очите им са затворени, изглеждат спокойни), всъщност не са.
Проучванията показват, че мозъчните вълни на хипнотизиран човек изобщо не са като тези на спящ човек. По същество хипнотичният транс е обратното, състояние на повишена концентрация. Високо ниво на алфа вълни на ЕЕГ показва, че човекът е буден и реагира.
Мит 4. Хипнотерапията работи в една сесия.
Въпреки факта, че хората повтарят, че са успели да се излекуват за един сеанс, това е по-скоро маркетингов трик, отколкото истина. Истината е, че почти никой не е успял – всъщност хипнотерапевтите настояват за минимум 6 сеанса, а понякога и до 20.
Важно е да разберете, че промяната отнема време, ако изобщо може да бъде постигната с хипноза. Учените отбелязват, че в повечето случаи хипнотерапията се използва като допълнителен метод към основния вид лечение.
Мит 5. Всички хипнотизатори са ярки или странни.
Изследователите отбелязват, че този образ е имплантиран от шоубизнеса. Всъщност, ако човекът, който се опитва да ни хипнотизира, върти очи, говори за черна магия и носи много ярки тоалети, това най-вероятно ще ни разсее.
Учените смятат, че средният хипнотизатор най-вероятно носи сив костюм.
Мит 6. Хипнозата може да възстанови отдавна забравени спомени.
Много хора, психолози и дори самите хипнотерапевти вярват, че отдавна изгубените спомени могат да бъдат възстановени с помощта на хипноза. Истината обаче е, че няма нито едно научно потвърждение за това - всъщност изследователите смятат, че хипнотичният транс не е много добър за точно извличане на спомени.
Учените смятат, че по този начин могат да се внесат фалшиви спомени, тъй като хората в такова състояние са лесно внушаеми.
Мит 7. Не можете да лъжете под хипноза.
Важно е да разберете, че хипнозата не е някаква магия, която кара хората да казват само истината. Това е естественият резултат от факта, че в това състояние вие изобщо не сте безпомощни, а вашите морални и неморални способности все още са активни.
Освен това учените смятат, че хората не само могат да лъжат под хипноза, но най-вероятно лъжата в такова състояние може да бъде по-малко забележима.
Мит 8. Никога не сте били хипнотизирани.
Повечето хора вярват, че никога не са били хипнотизирани, защото никога не са посещавали хипнотерапевт или са участвали в сценична хипноза. Изследователите обаче са уверени, че повечето от нас действително са преживели хипноза, поне най-лекото й състояние.
Например, когато караме на голямо разстояние и започнем да се чувстваме отдалечени от колата и тялото си, това вече е леко състояние на хипноза. В този момент нашият подсъзнателен ум се грижи за всички механични аспекти на шофирането, докато съзнателният ни ум е в свободен полет.
Освен това, ако сте медитирали поне веднъж в живота си, трябва да знаете, че сте успели да се хипнотизирате, защото медитацията не е нищо друго освен специален вид хипноза.
Превод: GlasNews