В новото проучване изследователите се съсредоточиха върху разбирането дали времето на миене на зъбите влияе върху риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания. Резултатите от изследването сочат, че вечерният ритуал с миене на зъбите може да има неочаквано приятен ефект върху здравето.
В новото проучване екип от учени от университета в Осака избра 1675 пациенти на възраст над 20 години, които бяха приети в болница за операция, преглед или лечение. Всички участници бяха условно разделени на групи в зависимост от миенето на зъбите:
- група миене на зъби след събуждане и преди лягане;
- миене на зъбите преди лягане, но не и след събуждане;
- миене на зъбите след събуждане, но не и преди лягане;
- изобщо не си мият зъбите.
След това изследователите оцениха възрастта и пола на участниците, последващите резултати и историята на тютюнопушенето, пише Nature. Статистиката показва, че в групата, която мие зъбите си само сутрин, мъжете са 4 пъти повече от жените. В същото време анализите също така показват, че реципиентите, които мият зъбите си сутрин и вечер, показват по-високи нива на преживяемост от сърдечно-съдови заболявания. Изследователите също установиха, че пушачите, които изобщо не мият зъбите си, имат значително по-висок риск от смърт от сърдечно-съдови заболявания, отколкото която и да е група. Непушачите, които мият зъбите си едва след като се събудят или изобщо не ги мият, имат значително по-лоша прогноза при хоспитализация в сравнение с други подгрупи.
Авторите на изследването отбелязват, че техният анализ е бил ограничен само до сърдечно-съдови заболявания и следователно резултатите от него не могат да бъдат обобщени за здрави популации. Те обаче настояват, че миенето на зъбите преди лягане вероятно е важно за намаляване на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Имайте предвид, че в по-ранни проучвания учените вече са открили връзка между грижата за устната кухина и злокачествените новообразувания, белодробните сърдечно-съдови заболявания и заболяванията на стомашно-чревния тракт. В новото проучване учените всъщност потвърдиха връзката и установиха, че миенето на зъбите преди лягане може действително да намали риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Авторите на изследването отбелязват, че миенето на зъбите веднъж на ден обикновено означава, че хората мият зъбите си веднага след събуждане, но не и преди лягане. Това е така, защото повечето хора смятат устата си за „нечиста сутрин“ и затова мият зъбите си преди закуска, за да избегнат поглъщането на устни отлагания. Основният проблем е, че усвояването на храната води и до образуването на интраорални отлагания, които остават с нас през целия ден и увеличават риска от заболявания и кариеси.
Статистиката показва, че реципиентите не мият зъбите си преди лягане по правило поради една от следните причини:
- употреба на алкохол и мързел;
- умора след работа и липса на време.
Проучванията обаче показват, че в повечето случаи хората не мият зъбите си преди лягане поради мързел, консумация на алкохол или забравяне. Авторите на изследването настояват, че хората трябва да преразгледат навиците си, тъй като миенето на зъбите само в началото на деня предполага "лоша орална хигиена", което може да доведе до развитие на заболявания, в допълнение към пародонтоза и кариес.
В същото време изследователите установиха, че няма ясна връзка между продължителността на четкане на зъбите и системните заболявания, включително сърдечно-съдови заболявания. Авторите на изследването също така отбелязват, че времето за миене на зъбите не зависи от възрастта на пациентите. Резултатите показват, че във всяка група има определен процент реципиенти, които предпочитат да мият зъбите си само сутрин или изобщо го отказват.
Авторите на изследването също така отбелязват, че в бъдеще ще са необходими редица допълнителни изследвания, за да се изключи влиянието на здравето на реципиентите, участвали в този анализ, върху резултатите.
Селита димова 06:43, 29.06.2023
Простака е непобедим